Česko vyšle dva lékařské týmy na pomoc syrským uprchlíkům

Česko vyšle dva lékařské týmy do Jordánska, aby tam pomáhaly zraněným syrským uprchlíkům. O pokračování humanitárního programu Medevac pro syrské uprchlíky v Jordánsku rozhodl koaliční kabinet.

Jeden tým bude lékařský, který bude řešit operace srdce, a druhý bude ortopedický. „Budou to dva týmy, které budou operovat v této oblasti. Budou tam vysláni lékaři podle potřeb jordánské strany,“ řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle něhož do Jordánska pojedou primárně vojenští lékaři.

Původní návrh počítal s tím, že se část zraněných bude léčit v Česku, nakonec se ale změnil. Chovanec to zdůvodnil možným bezpečnostním rizikem. „Já chci říct velice jasně, že tyto uprchlíky z těchto oblastí považujeme za rizikové a bezpečnostní složky státu budou velice, ale velice pečlivě vážit, koho do České republiky případně pustíme, nebo nepustíme,“ uvedl.

Možná repatriace některých uprchlíků podle něj bude i na rozhodnutí ministerstva zahraničí. Lékařské mise v Jordánsku by měly být krátkodobé.

Podle nedávné zprávy OSN z války sužované Sýrie do okolních zemí uprchly přes tři miliony lidí a další desítky tisíc utíkají. Podle údajů o programu Medevac se v Česku již léčilo osm uprchlíků ze Sýrie, kteří utrpěli válečná zranění, a šest dětí. Vnitro v letech 2012 a 2013 na pomoc uprchlíkům poskytlo zhruba 70 milionů korun, přes 66 milionů za poslední tři roky poskytlo také ministerstvo zahraničních věcí.

Program Medevac spadá pod ministerstvo vnitra. Od roku 1993 se jeho prostřednictvím v českých nemocnicích léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

Ohodnoťte tento článek!