Česko zřejmě čeká další prohra u evropského soudu, kvůli léčivům

Titulní obrázek

Česká republika zřejmě prohraje u Evropského soudního dvora v Lucemburku (ESD) ve čtvrtek další případ, který se týká českého zdravotnictví. Odsouzení přijde kvůli tomu, že Česká republika nemá zákon o léčivech, který by obsahoval dvě unijní směrnice týkají se právě léčiv…

Hlavním důvodem, který nejspíš povede k další české soudní prohře, je opět časová prodleva. Zákon, jež do národního práva obě směrnice zahrnuje, totiž existuje, poslanci ho však stále nestihli schválit. Směrnice přitom Česko mělo převést do své legislativy již v roce 2005.

Zákon o léčivech měl být schválen ještě za sociálnědemokratické vlády, ale do voleb se celá schvalovací procedura nestihla. Projednávání tak muselo začít znova po volbách v novém složení sněmovny. V současnosti je zákon projednáván v druhém čtení, jak uvádí internetové stránky Poslanecké sněmovny.

Pokud Česká republika spor s Evropskou komisí doopravdy prohraje, nehrozí jí prozatím žádné sankce. Soud bude konstatovat, že ČR nesplnila svou povinnost, a vyzve ji, aby co nejdříve obě směrnice převedla do národní legislativy. Pokud se tak nestane, EK zahájí novou proceduru pro porušení unijní legislativy a celý případ by tak mohl znovu skončit u soudu.

Pokud by se ani tehdy nepodařilo český zákonodárcům zákon schválit, hrozila by Česku již finanční sankce. Takový scénář ale není příliš pravděpodobný, protože se očekává, že zákon bude v dohledné době schválen.

Michal Půr, ČTK

Ohodnoťte tento článek!