Českolipská nemocnice potřebuje nové přístroje

Po novém přístrojovém vybavení volají lékaři v českolipské nemocnici. To, které nyní využívají pro léčbu pacientů, je převážně z 80. a počátku 90. let minulého století. Stáří přístrojů je tak v mnoha případech alarmující. Z celkem 658 přístrojů jsou 442 přístroje starší než deset let…

a mezi nimi je 231 přístroj starší než 15 let a dále ještě z nich je 147 přístrojů starších než 20 let,“ vyjmenoval Pokorný.

Až šestasedmdesát procent přístrojového vybavení českolipské nemocnice je tady odepsáno.

„Navíc, jejich technická vyspělost je slabá a digitální technika je zde zastoupena zcela minimálně. Mnohé přístroje, kde rozhodující část tvoří elektronika, lze jen velmi těžko udržet v provozu,“ pokračoval mluvčí.

Podle ředitele nemocnice Miroslava Vacka se proto nyní musí nemocnice snažit zlepšit přístrojové vybavení a postupně nakupovat nové.

„Je to naše priorita. Napsal jsem krajským zastupitelům dopis, aby o tom věděli. Peníze musíme ušetřit částečně ze svého, nějaké prostředky dostaneme od kraje na vybudování nového centrálního příjmu a další peníze chceme získat ze státní dotace,“ uvedl Vacek s tím, že nemocnice musí v budoucnu ušetřit na nové přístroje.

Podle ředitele Vacka jsou potřeba především plicní ventilátory a monitory na oddělení ARO a jednotek intenzívní péče. Nemocnice potřebuje také nové přístroje na operační sály.

Řada z nich je nejen morálně zastaralá, ale vykazuje i značnou poruchovost a jejich údržba i opravy nemocnici zbytečně stojí mnoho peněz, které by ve prospěch pacientů potřebovala investovat jinde.

„Předpokládané náklady na servis investiční zdravotnické techniky jsme vypočítali na více než sedm miliónů korun ročně a servis ostatní zdravotnické techniky na bezmála půl miliónu korun za rok,“ dodal Pokorný.

Barbora Silná, Právo

Ohodnoťte tento článek!