Českolipské nemocnici chybí lékaři, v létě omezí neurologii

chodba, čekárna, nemocnice

Českolipské nemocnici s poliklinikou chybí lékaři, proto na přelomu července a srpna uzavře na tři týdny oddělení neurologie včetně ambulance. Pacienti budou muset do Liberce, Děčína nebo Mladé Boleslavi. Omezeny budou na dva týdny v létě i plánované ortopedické operace.

Novinářům to řekl generální ředitel Jaroslav Kratochvíl.

Neurologické oddělení má pět lékařů, jeden ale odchází a přes léto by kvůli dovoleným musela nemocnice po dobu tří měsíců provoz oddělení omezit. Loni byla neurologie uzavřena v létě měsíc. Dobu uzavření oddělení nemocnice využije podle ředitele pro nutnou údržbu, která se musí každoročně dělat.

Druhé největší zdravotnické zařízení v Libereckém kraji má 17 oddělení, na většině z nich chybí jeden až dva lékaři. Nemocnice provoz zajišťuje za cenu přesčasů, tamní lékaři odslouží v průměru 300 až 320 hodin měsíčně. „Aktuálně nám chybí asi 12 lékařů na úvazky, je to roztroušeno po všech odděleních. Podařilo se získat lékaře na oddělení chirurgie, ARO a rentgenologické,“ řekl lékařský ředitel Vladimír Trenčiansky. Také na neurologii by se podle něj měla na podzim situace zlepšit, nemocnice jedná s dvěma lékaři, kteří by měli tamní kádr doplnit. Zařízení podle něj chybí také zhruba dvě desítky zdravotních sester.

Kvalifikovaných lékařů i sester je podle Trenčianského na trhu nedostatek, nemocnice se je snaží podchytit a má i motivační fond. Lékařům nabízí mimo jiné náborový příplatek 100.000 korun, sestrám 20.000 korun. Mzdy lékařů se tam pohybují kolem 70.000 korun měsíčně, sester kolem 25.700 korun. V letošním roce stoupnou v průměru o deset procent. Loni vyplatila nemocnice na mzdách o 18 milionů korun víc než předloni, letos podle odhadů náklady stoupnou zhruba o 35 milionů.

Českolipská nemocnice s 475 akutnímu lůžky slouží pro spádovou oblast se 110.000 obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Zařízení zaměstnává na 820 lidí, z toho 95 je lékařů a zhruba 560 sester. Ročně je tam hospitalizováno kolem 19.000 pacientů, dalších 280.000 lidí projde ambulancemi. Nemocnice je akciovou společností kraje, loni skončila v zisku 21,9 milionu korun při výnosech 714 milionů. I díky tomu si mohla podle Kratochvíla dovolit rozdělit v lednu na jednorázových odměnách 1,4 milionu korun a zvýšit letos mzdy o desetinu.

Ohodnoťte tento článek!