Přejít na obsah

Český registr dárců dřeně obhájil prestižní certifikát kvality

zpět
26.10.2010
krev, krvinky
zvětšitkrev, krvinkyZdroj: wordpress.com

krev, krvinky | Zdroj: wordpress.com

 

Český národní registr dárců dřeně obhájil po dvouleté přípravě prestižní akreditační certifikát kvality Světové asociace dárců dřeně (WMDA). Poprvé získal tento certifikát v roce 2005, jeho platnost je na dalších pět let.

Registr vznikl v Plzni před 18 lety a na konci září v něm bylo zapsáno 34.950 lidí ochotných darovat kostní dřeň pro transplantaci nemocným s leukémií a jinými nemocemi krve. Prostřednictvím registru bylo provedeno už 775 transplantací, z toho 643 v ČR. ČTK to řekla Renata Jenšíková, ředitelka Nadace pro transplantace kostní dřeně, jež registr zřídila a financuje.

„Certifikace znamená splnění přísných kritérií, stanovených WMDA pro nábor dárců dřeně, vyšetření jejich transplantačních znaků, zajištění bezpečnosti a kvality odběrů krvetvorných buněk a mnoha dalších organizačních, etických, právních i finančních souvislostí,“ popsal primář Hematologicko-onkologického oddělení fakultní nemocnice Plzeň Vladimír Koza, jež stál u založení registru.

K získání certifikátu WMDA je třeba obdržet akreditace pro všech devět hodnotících kritérií světové organizace. Alespoň některé z těchto kritérií má akreditováno 17 registrů na světě, pouze čtyři ale mají plnou akreditaci všech devíti oblastí, a tím i certifikát WDMA. Kromě českého registru jsou to ještě databáze z Anglie, USA a Francie.

Registr se stará o nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců v ČR a zajišťuje i odběry dřeně pro transplantaci krvetvorných buněk, jež je mnohdy pro lidi s leukémií či další nemocí krve jedinou nadějí na vyléčení.

Český národní registr dárců dřeně je největší databází svého druhu v Česku, celosvětově je ve více než 60 podobných registrech evidováno téměř 15 milionů lidí. Registry vzájemně spolupracují při hledání dárce s vhodnými tkáňovými znaky. Pro české pacienty jsou kromě českého registru nejčastěji nalézáni dárci v registrech v Německu (tři miliony dárců), Anglii (700.000 dárců) a USA (pět milionů dárců). Český registr uskutečnil celkem 454 odběrů, z jiných registrů přivezl 369 krevních štěpů.

Registr je provázán s hematoonkologií fakultní nemocnice, jež má jako jediné transplantační centrum ve východní Evropě prestižní evropskou akreditaci JACIE na celý program transplantací kostní dřeně, laboratoře mají evropskou akreditaci vysoké kvality EFI.


Komentovat článek: Český registr dárců dřeně obhájil prestižní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Český registr dárců dřeně obhájil prestižní…

Komentáře

1 komentář
znalý stavu smekám  | 26. 10. 2010 14:04

Koza zasvětil téhle myšlence svůj život a zasloužil by za to ocenění. Smekám

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné