Přejít na obsah

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat

zpět
21.11.2016
*lékaři, únava, deprese, protesty
zvětšit*lékaři, únava, deprese, protestyZdroj: Shutterstock

*lékaři, únava, deprese, protesty | Zdroj: Shutterstock

 

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat, protože stárnou a nenahrazuje je dost mladých nástupců.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. I kdyby se zvýšil počet studentů na lékařských fakultách, projeví se to podle něj až za pět, šest let.

„Blíží se období demografického hrbu, kdy v roce 2018, 2019, 2020 dojde k daleko významnějšímu úbytku lékařů z důvodu toho, že překročí postdůchodový věk. My jsme pracovali v analýzách s hranicí 65 a 70 let,“ řekl Dušek. V současnosti sice úbytek lékařů pokrývají absolventi, ale až se počet odcházejících do důchodu zvýší, nebudou to fakulty stačit vykrývat. Z lékařských fakult ročně přichází do českého zdravotnictví 850 lékařů.

Pokud se už nyní mluví o nedostatku lékařů v Česku, je to podle Duška teprve začátek toho, co přijde v budoucnu. „Je pět minut po dvanácté, protože když teď navýšíme počet studentů na lékařských fakultách, tak se to projeví v systému za pět, za šest let,“ řekl. „Nám tady za nějakých čtyři, pět let začne nominálně výrazně ubývat kapacita českých lékařů,“ varoval Dušek.

Podle Duška je nutné omladit české lékaře o deset let. V některých lékařských specializacích je průměrný věk 59 let, což podle něj není udržitelné.


Autoři

ČTK

Související články

16.11. Rakovina v Česku. Doplácíme hlavně na vlastní lehkomyslnost Rakovina v Česku. Doplácíme hlavně na vlastní lehkomyslnost
0 příspěvků

Komentovat článek: Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné