Přejít na obsah

Čeští kardiologové budou učit kolegy z Evropy operaci s robotem

zpět
4.4.2010
chirurgové, operace, lékaři
zvětšitchirurgové, operace, lékařiZdroj: www.somosprimos.com

chirurgové, operace, lékaři | Zdroj: www.somosprimos.com

 

Čeští kardiologové budou učit kolegy z celé Evropy léčbě srdeční arytmie za pomoci robota. První evropské školicí centrum pro výuku roboticky prováděné "katetrizační ablace fibrilace síní" bylo dnes otevřeno v Praze.

Laboratoř je v budově Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty (LF) Univerzity Karlovy. Metodu ověřili kardiologové Nemocnice Na Homolce (NNH) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde mladí lékaři uvidí zákrok i na pacientech. Fibrilace je jedním z typů srdečních arytmií, trpí jí jedno procento lidí. Když nepomohou léky, následuje katetrizační léčba. Lékaří při ní neotevírají hrudník pacienta, nástroj se cévou dostane do srdce, kde vypálí vysokofrekvenční proud ložisko způsobující fibrilaci, tedy chvění srdce, které ohrožuje pacienta na životě. Při slavnostním otevření centra to uvedl přednosta kliniky kardiologie IKEM profesor Josef Kautzner. Docent Petr Neužil, který vede kardiologické oddělení NNH, nazval fibrilaci síní celosvětovou epidemií posledních 20 let. Postihuje i relativně zdravé lidi, zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. „Léčba tedy neznamená jen hrát si s arytmií, ale předejít i této komplikaci,“ řekl. Při robotickém výkonu ovládá operatér katétr (trubičku s nástrojem) na dálku. Řídí se pohybem ikony v trojrozměrné mapě srdečních oddílů. Sleduje hodnoty tlaku katétru na tkáň. Nemůže se tak stát, že by tlakem něco v srdci poškodil. Srdce je při zákroku v chodu, koncovka katétru se trvale hýbe a dává signál o dotyku. Přesnost neovlivní ani chvění ruky. Homolka i IKEM užívají robotický systém běžně k těmto operacím od roku 2007. V celosvětovém měřítku mají podle výrobce největší zkušenosti s robotickou ablací fibrilace síní. Proto firma otevřela středisko v Praze. Přístroj prodá dalším nemocnic pod podmínkou, že se ve středisku lékaři vyškolí. V Česku bylo loni provedeno téměř 4000 katetrizačních ablací v 16 centrech. Fibrilace síní, která patří k nejsložitějším poruchám srdečního rytmu, byla loni operována roboticky u zhruba 1200 pacientů. Na klinice kardiologie IKEM byl výukový program zahájen v roce 2008. Lékaři mohli pozorovat robotickou navigaci v praxi. Otevřením centra se rozšiřuje o praktickou část - možnost vyzkoušet si navigaci v laboratoři. „V prvním dni vyslechnou zájemci přednášky o použití robotického systému, seznámí se s jeho součástmi a vyzkoušejí si pod vedením zkušených operatérů navigaci na zvířecím modelu. Druhý den uvidí dva výkony pomocí robotické navigace přímo v katetrizačních sálech v IKEM,“ upřesnil přednosta ústavu profesor Otomar Kittner.


Komentovat článek: Čeští kardiologové budou učit kolegy z Evropy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Čeští kardiologové budou učit kolegy z Evropy…

Komentáře

další 2 komentáře
brož Máme tak dobré zdravotnictví?  | 6. 04. 2010 08:34

Pacienty to samozřejmě nezajímá,ale máte pravdu,že na jedné straně krajské nemocnice zápasí s každou korunou,na straně druhé nám tady exhibují fakultní nemocnice,které vpodstatě prožerou většinu prostředků na zákroky,které jsou spíše divadlo,než potřebná medicína.

P.K. Máme tak dobré zdravotnictví?  | 6. 04. 2010 08:13

Nevím, co si o tom mám myslet. Sám, jsa vedoucím pracovníkem v menší nemocnici, musím šetřit každou korunu (VZP snížila úhrady), omezujeme lehce provoz, kupujeme levnější materiál,... Pacienti si ani neuvědomují, že se jim plíživě zhoršuje zdravotní péče. Na druhou stranu tu rostou centra robotické chirurgie (ÚVN), robotické zákroky na srdci (IKEM), kupuje se další Leksellův gamanůž (Homolka), atd. Ptám se tedy, není distribuce kvalitní zdravotní péče až příliš nerovnoměrná? Jak se vejdou tato špičková centra do úhrad? Snad jsou to směšné otázky, ale myslím, že by si to měli přečíst zejména pacienti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné