Čeští vědci otevřeli cestu k vývoji léků proti krevním sraženinám

krev, krvinky

Objev českých vědců otevřel cestu pro vývoj léků, které zabrání vzniku krevních sraženin. Popsali mechanismus, který pomáhá vysvětlit vliv hladiny krevní bílkoviny, fibrinogenu, na srdeční a cévní onemocnění.

ČTK to řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) profesor Marek Trněný.

Na objevu se podíleli vědci z výzkumného úseku ÚHKT a Akademie věd. Význam objevu pro pacienty dokládá fakt, že nemoci srdce a cév jsou příčinou poloviny úmrtí v zemi.

Fibrinogen je součástí krevní plazmy a je nezbytný pro správné krevní srážení. Poznatky českých vědců publikoval prestižní světový hematologický časopis Blood.

„Náš výzkum otevírá cestu pro vývoj nových léků, které zabrání vzniku krevních sraženin v těle člověka tam, kde být nemají. Nové léky pak umožní cílenější a efektivnější léčbu těchto poruch,“ upřesnil přednosta výzkumného úseku ÚHKT profesor Jan E. Dyr.

„Vědci z našeho ústavu udělali objev, který může přepsat učebnice hematologie,“ doplnil Trněný. Vědci totiž prokázali, že fibrinogen se působením enzymu trombinu při tvorbě krevní sraženiny a srážení krve mění jinak, než se dosud popisovalo. Výsledky představili Češi světovým hematologům na vědeckých konferencích v Rotterdamu, Amsterodamu a Římě.

Objev je výsledkem dlouholetého výzkumu zaměřeného právě na účast fibrinogenu v procesu krevního srážení. „Někteří lidé jsou náchylní ke snadnější tvorbě krevních sraženin, takzvané trombofilii. U mnoha z nich však dosud nebylo jasné, proč tomu tak je,“ řekl Trněný.

„V rámci výzkumu se nám také podařilo odhalit dosud nepopsané vrozené poruchy části molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin, tedy za trombofilii,“ doplnil Dyr.

Ohodnoťte tento článek!