Přejít na obsah

Čeští záchranáři budou moct zasahovat v Rakousku a naopak

zpět
22.1.2016
lékaři, dohoda
zvětšitlékaři, dohodaZdroj: Shutterstock

lékaři, dohoda | Zdroj: Shutterstock

 

Čeští záchranáři z Vysočiny, Jihomoravského a Jihočeského kraje budou moct zasahovat v Rakousku ve spolkových zemích Dolní a Horní Rakousko a naopak.

Ministr zdravotnictví České republiky Svatopluk Němeček (ČSSD) podepsal ve Znojmě s náměstkem rakouského ministerstva zdravotnictví Clemensem Martinem Auerem rámcovou smlouvu mezi Českou republikou a Rakouskem, která poskytování záchranářských služeb bez ohledu na hranice umožní. Díky spolupráci se zkrátí dojezdová doba k pacientům, což je důležité pro záchranu života.

Výpomoc se bude týkat především pohraničí. „Některé oblasti jsou pro nás těžko dostupné a dojezdová doba je delší, přitom kolegové z Rakouska to mohou mít blíž. Proto bychom jejich zásahy u naléhavých případů přivítali a to samé poskytneme my,“ řekla už dříve ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podepsaný dokument musí potvrdit ještě oba parlamenty, potom budou kraje dolaďovat konkrétní pravidla. Podle Němečka by měla být ratifikace bez větších odkladů. „Podpisem smlouvy však administrativní úkony nekončí. České i rakouské partnery čeká náročnější vyjednávání. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti,“ uvedl Němeček.

Podle něj však není podstatný finanční prospěch, nýbrž záchrana života a zdraví. „K člověku, který potřebuje akutní pomoc lékaře, přijede ta nejefektivnější, která bude v danou chvíli dostupná,“ doplnil Němeček s tím, že podobná spolupráce už byla schválena pro české a německé záchranáře a bez problémů funguje.

Clemens Martin Auer řekl, že podpisem se odbourávají hranice. „Hranice blokují myšlení a hlavu. My ale umožňujeme těm, co jezdí s modrými světly, aby pomáhali lidem. Ať už je to Rakušan nebo Čech,“ uvedl Auer.

Podle jihomoravského hejtmana a předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD) pracuje Jihomoravský kraj na přípravě dohod a spolu s dolnorakouským protějškem Erwinem Pröllem je chce podepsat ještě v první půli letošního roku. „Záchranné složky jsou připravené a čekají na ujednání pro formální odstranění bariér na hranici,“ dodal Hašek.

Podle mluvčí záchranky Zuchové už čeští záchranáři občas za hranicemi vypomáhají, ale není to systematický zásah. „Když nás jiný stát požádá, zasáhneme, ale je potřeba dořešit mnoho věcí, jako například převoz pacienta, úhradu od pojišťoven a další otázky,“ uvedla mluvčí. Ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák už na konci loňského roku informoval, že podobná jednání zahájili záchranáři i se sousedy na slovenské straně, kde má kraj také společnou hranici.


Komentovat článek: Čeští záchranáři budou moct zasahovat v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné