Čeští zdravotníci jsou v Galle jediní

Denně 180 až 200 převážně malých pacientů ošetří čeští lékaři a zdravotníci vyslaní na Srí Lanku obecně prospěšnou společností Hand for help z Liberce. V místě, kde tým působí a vybudoval mobilní pediatrickou ambulanci, poskytují Češi jako jediní zdravotnickou pomoc dětem…

Liberec –

Dostávají se ale i do míst, kam světová zdravotnická pomoc vůbec nedorazila a léčí i dospělé.

Spádová péče o pacienty není v místě přírodní katastrofy možná, lékaři a sestry se proto za nimi přesouvají denně ve dvou výjezdových skupinách.

„Postižení tsunami jsou rozptýleni v nouzových táborech v okolních městech a vesnicích. Žijí ale i v klášterech a modlitebnách. Čeští lékaři jsou velmi vítáni, jako jediní poskytují i potřebné léky, provádějí převazy a nutné výkony,“ vykreslil situaci v okolí města Galle, kde český tým působí, mluvčí společnosti Hand for help Martin Fryč.

Podle něj jsou děti i dospělí ve velmi špatném psychickém stavu. V táborech také živoří velké množství sirotků.

Pacienty nejčastěji trápí bronchitidy, zápaly plic, astma, zanedbané rány, ale i popáleniny, pohmožděniny nebo plísňová onemocnění.

Tým společnosti Hand for help ale pomáhá i pochroumané dětské duši. Dětem rozdávají malé dárky.

Tato podpora je pro děti šokované ztrátou rodičů, ale i bydlení nebo hraček, mimořádně důležitá. Podle Martina Fryče se jméno České republiky stává díky práci týmu velmi populární.

Situace rodiček je zoufalá

Budoucí matky v oblasti zoufale čekaly na příjezd porodnického týmu pod vedením prof. Donáta z nemocnice v Hradci Králové.

Ten je na Srí Lance od 29. ledna. Při porodech využije větší část postavených velkoprostorových stanů.

Děti zatím přicházely na svět v troskách zničené nemocnice v Galle. Situace rodiček je přitom podle zpráv z místa zoufalá. Leží po třech na postelích nebo na podlaze.

„Polní porodnice se otevře ihned, jakmile na místo dorazí i zdravotnické vybavení. Porodnice však vyžaduje další finanční náklady, jejichž krytí teprve hledáme,“ doplnil Marti Fryč.

Část výbavy, jako inkubátory, anesteziologický přístroj či postele pro matky s dětmi poskytly nadace Kapka naděje a Adra.

Tým mobilní ordinace pracuje bez komplikací. Po dni volna čeká lékaře a zdravotníky dvoudenní práce.

Musejí se přitom vypořádat s denními teplotami, které se šplhají až k 54 stupňům Celsia na slunci, ve stínu se potýkají s pětatřicítkami.

Na práci českého týmu se přijel podívat i velvyslanec ČR v Indii Jaromír Novotný. Poděkování za českou misi mu vyslovili srílanský premiér, ministři zahraničí a zdravotnictví.

„Děkovali za rychle poskytnutou pomoc. Zvláště zmiňovali dětskou polní nemocnici. Ministr zdravotnictví zdůraznil, že to je jediný komplexní, rychle realizovaný projekt ve zničené oblasti,“ uvedl velvyslanec Novotný.

Organizační tým v České republice shání další finanční prostředky. Především na zajištění druhého tříměsíčního turnusu a dalších potřebných stanů. Mise Hand for help by měla trvat až do června.

Liberecký den

Ohodnoťte tento článek!