Čeští zdravotníci už v Iráku pomohli dvacítce těžce zraněných

Zdravotníci kontingentu 11. polní nemocnice při jednom z výjezdů do okolí Kábulu v roce 2002

Čeští vojenští zdravotníci už v Iráku pomohli dvacítce těžce zraněných vojáků bojujících proti islámským radikálům. Zachraňovali ale i děti. Do boje proti takzvanému Islámskému státu se také pravidelně zapojují v barvách irácké armády české bitevníky L-159. Podnikly dosud více než 60 bojových misí.

Novinářům to řekli náčelník generálního štábu Josef Bečvář a jeho zástupce Petr Mikulenka. Bečvář také řekl, že v roce 2018 armáda pravděpodobně na osm měsíců přeruší leteckou misi na Sinaji. Po revizi letounů CASA se čeští vojáci do země vrátí.

Čeští vojenští zdravotníci do Iráku odletěli na začátku prosince, v zemi by měli zůstat půl roku. Tým má 17 členů. Působí na americké základně nedaleko Mosulu, o který irácké síly za pomoci západních spojenců bojují s radikály z IS. Mikulenka novinářům řekl, že chirurgové už pomáhali zachránit 20 těžce zraněných lidí. Byli mezi nimi nejen iráčtí vojáci a milicionáři, ale také děti.

V zemi také působí třicetičlenný letecký poradní tým, který má za úkol podporovat irácké piloty bitevníků L-159. Irák jich z Česka přes firmu Aero Vodochody koupil 15, z toho jeden stroj byl použit k sestavení dvoumístné cvičné verze. Česko se zároveň podílí na výcviku iráckých pilotů. Podle Mikulenky se pilotování L-159 učí osm iráckých pilotů, z nich pět je už připraveno na bojové zásahy.

Přesné cíle, proti kterým útočí, česká armáda nezná. Iráčané je ale používají na zásahy proti pozemním silám IS. Irácké L-159 na ně shazují bomby. Podle Mikulenky se téměř ze 100 procent útoky týkají Mosulu a jeho okolí.

„Prestiž české armády v očích irácké armády je na opravdu vysoké úrovni,“ poznamenal Mikulenka.

Bečvář také potvrdil, že armáda uvažuje o dočasném přerušení účasti na mezinárodní misi na Sinaji, kde s letounem CASA monitoruje situaci a zajišťuje převoz lidí i materiálu. České stroje totiž bude muset armáda poslat na dlouhodobě plánovaný servis. Podle Bečváře je také potřeba, aby si posádky odpočinuly. „Jsme schopni tam zůstat nepřetržitě, rád bych ale, aby došlo ke zvolnění,“ poznamenal. Dodal, že armáda ale misi opustit nechce nejen kvůli zkušenostem, ale i kvůli tomu, že její přítomnost spojenci žádají.

Ohodnoťte tento článek!