Cestu k léku platí Američané

Titulní obrázek

Látka, která by v budoucnu mohla být nadějí pro pacienty s nádorovým onemocněním lymfatických uzlin a chronickou leukémií, vznikla pod rukama českých vědců. Pokud se však během několikaletého testování ukáže, že funguje, hlavní zisk z prodeje nepůjde do Česka, ale do Ameriky…

Látku proti rakovině přitom vymysleli čeští vědci a testy za 11 miliard budou také v Česku

Důvod je zřejmý: finanční riziko testování s nejistým výsledkem na sebe vzala americká firma Gilead Sciences, která s Ústavem organické chemie a biochemie, kde látka vznikla, spolupracuje.

Testy v Česku jsou levné

Američané za zkoušky na pacientech zaplatí přes jedenáct miliard korun.

„České firmy nemají tolik peněz, aby si mohly dovolit provést všechny fáze klinických testů. I farmaceutická firma Zentiva má generika, tedy léky, které již byly povoleny a testovány. Český originál se zde objevuje jen málo,“ říká Iva Pichová z Ústavu organické chemie a biochemie.

Přesto se Češi budou na testech podílet. První klinické zkoušky se uskuteční na vybraných českých pacientech na pěti hematoonkologických pracovištích.

„Zajímavé na tom je, že jde o objev českého vědce a že Američané tím uznávají české zdravotnictví za standardní. Testování v Česku je pro ně navíc levnější,“ uvádí předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Preparát na nádorová onemocnění z dílny chemika Antonína Holého byl zatím úspěšně zkoušen ve Spojených státech na psech. Nyní se má v první fázi testování ověřit, zda vůbec lze látku použít u lidí.

„Je to samozřejmě pro naše pracoviště prestižní záležitost. Také proto jsme na testování přistoupili. Běžně se u nás dělají pokročilejší fáze testování, kdy už se ověřuje účinnost léků a porovnávají se s již dostupnými,“ vysvětluje Jaroslav Malý, přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde začne testování během srpna.

Dosud se podobně náročné testování provádělo v Americe. To, že se tato látka v současnosti testuje také v Česku, podle odborníků znamená, že je české zdravotnictví na dobré úrovni. Ale americká firma ke zkouškám v Česku měla prý více důvodů.

Peníze pro ústav

„Primární objev látky má kořeny v Česku a společnost Gilead Sciences má na Česko silné vazby, hlavně díky spolupráci s ústavem. Navíc nábor pacientů v USA je pro nás relativně omezený vzhledem k velkému počtu podobných klinických testů s mnoha novými onkologickými přípravky,“ uvedl již dříve pro HN Tomáš Cihlář z firmy Gilead Sciences.

Testování českého léku

V Česku se zkouší látka GS-9219 z dílny českého chemika Antonína Holého. Je to přípravek proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukémii.

– Testování platí americká firma Gilead Sciences a uskuteční se na klinikách v Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně.

– Preparát byl zatím úspěšně odzkoušen v USA na psech. Teď bude testován na pacientech.

Petra Benešová, Hospodářské noviny

Cestu k léku platí Američané
Ohodnoťte tento článek!