Přejít na obsah

Chceš tady zůstat? Na to se v nemocnici musejí ptát i kojenců

zpět
3.4.2012
miminko, porod, dítě
zvětšitmiminko, porod, dítěZdroj: www.palliserhealth.ca

miminko, porod, dítě | Zdroj: www.palliserhealth.ca

 

Bez „požehnání“ obou rodičů nemůže dítě do osmnácti let podstoupit žádný lékařský zákrok. I malé děti mají právo vědět, co je u lékaře čeká, a vyjádřit svůj názor. Jak to vypadalo v ostravských nemocnicích v první dny fungování nového zákona?

Tři kojence během včerejška přijali k hospitalizaci na dětské oddělení Vítkovické nemocnice. Než je však zdravotníci položili do nemocničních postýlek, museli podle nového zákona vyřídit nejen hromadu papírů – kromě jiného je nutný písemný souhlas obou rodičů – , ale také děti poučit o tom, co se s nimi bude ve špitále dít dál, a nakonec se jich zeptat, zda v nemocnici chtějí zůstat. Jak to dopadlo?

„Jedna maminka byla velmi dobře informovaná a měla písemný souhlas otce s hospitalizací už připraven, zbývající dvě pak dostaly čtyřiadvacet hodin na to, aby souhlas od tatínků sehnaly. Nejstaršího – dvouletého – pacienta jsme se i zeptali, zda s hospitalizací souhlasí. Ale to dá rozum, do dokumentace jsme zapsali, že vzhledem ke svému věku dítě není schopno poskytnuté informace posoudit,“ popsal první pracovní den fungování nového zákona o zdravotních službách v praxi primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Boženský.

Míní, že nová nařízení dostávají zdravotníky i rodiče do absurdních situací. „Těm rodičům, kteří se o své děti starají, nový zákon přinese jen potíže – neustále budou muset byrokraticky dokazovat svůj zájem o děti. Ti, kteří se nestarají, alibisticky přenesou rozhodování a péči na zdravotníky a soudy,“ konstatoval primář.

Na Fifejdách bylo podle mluvčího Městské nemocnice Ostrava Jiřího Maléře včera klidněji. „Na dětském oddělení jsme hospitalizovali sedm pacientů. Naštěstí ani jeden z případů nepatřil do kategorie, kdy by hospitalizace podstatným způsobem negativně ovlivnila další zdravotní stav nebo kvalitu jejich života. Souhlas obou rodičů jsme zatím nepotřebovali,“ tvrdí Maléř. I v této nemocnici mají vrásky z toho, jak budou situace, které nový zákon do praxe přináší, řešit. „V nejbližší době na webových stránkách naší nemocnice zveřejníme všechny potřebné informace a formuláře pro rodiče,“ slíbil Maléř.

V ostravské fakultní nemocnici podle jejího mluvčího Tomáše Oborného nebyl s hospitalizací dětských pacientů včera problém. Všichni pacienti do 18 let měli souhlas obou rodičů. „Uvidíme, co ukážou následující dny, s právníky ještě dolaďujeme podrobnosti, v následujících dnech na webových stránkách zveřejníme pro rodiče potřebné informace a formuláře. Doporučujeme rodičům, aby si opatřili plnou moc,“ radí Oborný.


Autoři

Mirka Chlebounová, Rgionální deník

Komentovat článek: Chceš tady zůstat? Na to se v nemocnici musejí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Chceš tady zůstat? Na to se v nemocnici musejí…

Komentáře

další 2 komentáře
Otakar Buda Chceš tady zůstat? Na to se v nemocnici musejí ptát i kojenců  | 3. 04. 2012 14:03

Chceš tady zůstat? Na to se v nemocnici musejí ptát i kojenců...Takhle ta ustanovení zákona může interpretovat jen blbec. Dovoluji si také upozornit na to, že vysvětlit rodičům a pokud možno i dítěti, přiměřeně jeho rozumovým schopnostem, co se bude dít je odedávna součástí péče a doktoři to dělali vždycky. Podepsat předem připravený formulář pro informovaný souhlas trvá asi 10 vteřin. Je to běžná věc snad všude ve světě. Regionální noviny jsou ale regionální...

NATTER A co je na tom divného??  | 3. 04. 2012 12:27

Lékaři bez problémů nechají podepsat dlužní úpis i pacientu , který se probudil z 3 měsíčního kóma a je totálně dezorientovaný . Pak tento dlužní úpis založí do karty a po 6 měsících o objeví a nemocnice na něj pošle exekutora. Mohli se zeptat , informovat a nechat podepsat + převzít manželku , která denně navštěvovala manžela , ale oni asi nechtěli .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné