Chcete konkrétního lékaře? Sponzorský dar to vyřeší

Titulní obrázek

Často se stává, že lékař poskytne zdravotní péči jen pod podmínkou věnování několika tisíc korun coby sponzorského daru. To ale dnešní zákony zakazují. „Žádný lékař by si neměl dovolit vymáhat od pacienta jakékoli jiné poplatky než ty, které určuje zákon,“ tvrdí prezident Svazu pacientů Luboš Olejár…

Nešlo to jinak, paní Jana ze středních Čech na operaci prostě jít musela. A hlavně hodně rychle. Zákrok měli udělat lékaři v její okresní nemocnici.

„Jenže ta nemá příliš dobrou pověst a navíc mne přístup lékaře na příjmu znechutil,“ říká. Lékař při rozhovoru s Janou surfoval po internetu a o problém nejevil zájem. A když zjistil, o jak závažný případ se jedná, prohlásil: „Tak tohle jsme tu už dost dlouho nedělali.“ „Proto jsem chtěla, aby operaci udělali odborníci někde jinde,“ říká Jana.

A to byl problém. Primář v krajské nemocnici to dlouho odmítal. Operaci má provést spádová nemocnice, tvrdil ženě. Nakonec se řešení našlo – několikatisícový sponzorský dar nemocnici. A zákrok provedl sám primář. „Ty peníze za to stály,“ dodává dnes Jana.

Taková praxe je v Česku zcela běžná. Často se stává, že lékař přijme pacienta do své klientely nebo poskytne zdravotní péči jen pod podmínkou věnování několika tisíc korun coby sponzorského daru. To je ale zcela nepřípustné a dnešní zákony to zakazují.

Je to úplatek a korupce

„Žádný lékař by si neměl dovolit vymáhat od pacienta jakékoli jiné poplatky než ty, které určuje zákon,“ tvrdí prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Vynucený sponzorský dar považuji za úplatek a korupci, což je závažný trestný čin,“ prohlašuje.

Ačkoli jsou tyto případy na hraně zákona, viníkům se korupční jednání dokazuje jen těžko. Není totiž snadné určit, zda se jedná o dobrovolný sponzorský dar, na kterém není nic špatného, nebo o lékařem vynucený poplatek.

„Spousta lékařů toho využívá a zákon tímto způsobem obchází,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. V některých případech ale lékaři v podstatě nic jiného než požádat pacienta o sponzorský dar nezbývá.

„Pokud lékař nemá peníze na provedení nějakého zákroku, pacient si ho formou sponzorského daru může zaplatit sám,“ vysvětluje praxi Cikrt.

Vymáhání sponzorských darů mělo omezit zavedení placeného zdravotnictví, povedlo se to ale jen částečně. „Na Slovensku nový systém snížil míru korupce mnohem výrazněji než u nás,“ srovnává Tomáš Cikrt.

Svaz pacientů je ale optimističtější: „Od zavedení regulačních poplatků si nikdo na vymáhání darů nestěžoval,“ dodává Olejár.

Zdenka Dvořáková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!