Přejít na obsah

Chci, aby v ČR nevznikla zdravotní poušť

zpět
18.3.2009

"Budu se snažit přispět zejména ke zvyšování kvality a dostupnosti zdravotní péče v takzvaných nových členských státech Evropské unie a o zlepšení profesních a pracovních podmínek tamních lékařů," říká v rozhovoru o svém zvolení viceprezidentem Evropských lékařů Milan Kubek...

VICEPREZIDENT EVROPSKÝCH LÉKAŘŮ MILAN KUBEK:

O víkendu se v Praze konalo plenární zasedání Stálého výboru evropských lékařů. Co je to za organizaci?

Stálý výbor evropských lékařů je mezinárodní nezisková organizace sdružující největší nevládní lékařské organizace ze všech členských států Evropské unie i ze zemí asociovaných. Reprezentuje přibližně dva milióny lékařů celkem ze třiceti států a je oficiálním připomínkovým místem a partnerem orgánů EU.

Účastnil se jednání někdo z ministerstva zdravotnictví?

V čase, kdy ČR předsedá Radě Unie, je to sice obtížně pochopitelné, ale tři dny trvajícího vrcholného jednání evropských lékařů, které standardně zahajují prezidenti nebo premiéři, se nezúčastnil nikdo z vlády ani z ministerstva. Jako by si naši politici neuvědomovali, že ať se jim to líbí či nikoli, stále více zásadních rozhodnutí ovlivňujících náš život je a bude přijímáno v rámci evropských struktur.

Jste prezidentem České lékařské komory a byl jste zvolen viceprezidentem evropských lékařů. Zvládnete to?

Ano. Vzhledem k tomu, že takto významnou funkci v rámci evropské lékařské samosprávy dosud žádný český lékař nezastával, tak si tohoto úspěchu velmi vážím.

Co byste chtěl ve funkci dokázat?

Budu se snažit přispět zejména ke zvyšování kvality a dostupnosti zdravotní péče v takzvaných nových členských státech Evropské unie a o zlepšení profesních a pracovních podmínek tamních lékařů tak, aby tito kolegové nebyli z existenčních důvodů nuceni hledat lépe placenou práci v zahraničí a aby v zemích, jakou je i Česká republika, nevznikala zdravotní poušť, kdy by tamní pacienty postupně neměl kdo léčit. Ve sjednocující se Evropě se zkrátka rozdíly mezi jednotlivými členskými státy musí zmenšovat.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Chci, aby v ČR nevznikla zdravotní poušť

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chci, aby v ČR nevznikla zdravotní poušť

Komentáře

dalších 25 komentářů
lekař Re:Ad příspěvek lékaře s poruchou kognitívních funkcí 16:56  | 19. 03. 2009 10:22

typický obraz dnešního lékaře - co bych vše naordinoval za chemii, přesně takové farmalobby potřebuje a pěstuje, to že pak odborní udržbáři lékových spotřebičů žehrají na poměry - ať si řvou, tlachají a protestují, hlavně když předepisují, páč co by byli bez naší chemie ?

Talk Re:to jsem byl já  | 19. 03. 2009 09:16

Nic hesčejšího není nad budování zářných zítřků.A díky všem těm majorům Gagarinům za skývu chleba.Za chvíli to tady skoupěj niňani(už jsou v západní Evropě) a pak začně tempo.Odpočívat budeme jezdit na nám.nebeského klidu mezi tanky(doufám,že jsem ten název neskopal).

Kyle Broflowski to jsem byl já  | 19. 03. 2009 09:00

žádnej anonymous

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné