Přejít na obsah

Chci pokračovat v boji proti korupci

zpět
29.10.2010
volby, hlasování
zvětšitvolby, hlasováníZdroj: wordpress.com

volby, hlasování | Zdroj: wordpress.com

 

Z lékařského prostředí křeslo v horní komoře získá i dětská neuroložka, známá kritička předražených nákupů, Alena Dernerová. Jako nestraník na listině Severočechů.cz získala 65,14 procenta hlasů. „Politici by měli začít sami u sebe, řada z nich nemá úplně čistý štít,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz Dernerová.

Proč jste se rozhodla přijmout nabídku Severočechů? Chtěla jste do vysoké politiky?
Osm let pracuji v komunální politice, s vysokou politikou žádné zkušenosti nemám. Nabídku Severočechů jsem přijala, protože jsem se rozhodla bojovat proti korupci. Toto hnutí vzniklo před dvěma lety těšně před krajskými volbami jako oponent proti ODS a ČSSD, která v našem kraji působí jako jeden celek a po současných volbách vidíme, že to bude na více místech. Toto hnutí vzniklo proto, aby se to u nás trochu rozmělnilo. A protože jsem již téměř dva roky velmi angažována v kritice předražených nákupů, nemohla jsem nabídku odmítnout.

V krajských volbách jste za toto uskupení také kandidovala. Mrzelo vás, že jste se do krajské politiky nedostala?

Do krajské politiky jsem neměla žádný záměr vstoupit, byla jsem požádána, abych za Severočechy kandidovala a chtěla jsem jim přinést hlasy. Chtěla jsem naprosto nevolitelné místo a to se také stalo.

S čím do horní komory vstupujete? Čemu byste se chtěla věnovat?

Vstupuji tam s tím, že bych se chtěla věnovat boji proti korupci. Schodek státního rozpočtu je veliký, přímo obří. Zatím jediné, co děláme jsou škrty. Že by se ale začalo šetřit na tom pravém místě, to se zatím neděje. Unikají tady obrovské miliony, až miliardy peněz. Když jsme se zamýšleli nad tím, jaký je objem veřejných zakázek za rok 2009, bylo to 600 miliard korun a když si zjistíte, že každá zakázka je předražena minimálně o 30 procent, tak je to zhruba 180 miliard. Pokud by se toto potřelo, nemusely by se snižovat platy.

Kde by se mělo začít? Nebude jednoduché tuto síť rozmotat..

Bohužel za ta léta byznys prorostl do politiky. Politici nejsou nezávislí. Nedávno jsem četla výstižný článek s titulkem: žijeme v Česku nebo ČEZku? Politici by měli začít sami u sebe, řada z nich nemá úplně čistý štít, změna je nutná.. Je to otázka i akcií na doručitele, kde není znám majitel.

Hodně jste kritizovala předražené nákupy v krajské zdravotní. Audit by měl být co nejdříve hotov. Jak celé vyšetřování hodnotíte?

Všechny předchozí audity, která sama krajská zdravotní objednala vyšly na jedničku. I ÚOHS řekl, že je vše naprosto v pořádku. Že takto velký tendr, který se mohl rozdělit do menších, je správný. ÚOHS nevnímal ekonomickou stránku věci, pouze formální. A pokud je to takto nastavené, pak je to špatně.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

6.4. Nemocnice koupily přístroje za 750 miliónů Nemocnice koupily přístroje za 750 miliónů
1 příspěvků

Komentovat článek: Chci pokračovat v boji proti korupci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chci pokračovat v boji proti korupci

Komentáře

další 3 komentáře
BOB Je to pravda?  | 31. 10. 2010 23:00

Prý už ji zmákli.

zubařka Naděje?  | 29. 10. 2010 10:26

Doufám,že se paní doktorce v boji proti korupci bude dařit,moc jí fandím.Jenom se mi zdá podivné,že proti korupci bude bojovat v barvách Severočechů,kteří si kupovali hlasy voličů za peníze pana Zelenky.Možná to nebylo protizákonné,ale určitě to bylo neetické.

Pako Naděje?  | 29. 10. 2010 09:43

Vážená paní doktorko. Vaše názory dávají naději, že alespoň někdo z felčarů poskočivších do zákonodárných orgánů bude veřejnosti odkrývat finanční prasárny dějící se ve všech nemocnicích. I ve fakultních nemocnicích je nejméně 30% předražení všeho jistoté. Jsme toho svědci. Je zřejmé, že pokud bych na toto poukázal sám a odkryl tím svou identitu, skončil bych jako černá ovce. Naskakují nám opět obranné reflexy z dob bolševika. Jste chráněna imunitou...jděte do toho. Podkladů z řad zaměstnanců jistě získáte dost!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné