Chirurg skončil na operačním stole

Agresivita pacientů vůči zdravotnickému personálu se v poslední době stupňuje. Jen za minulý měsíc došlo v Teplicích ke třem napadením lékařů a ústečtí zdravotníci na tom nejsou o nic lépe. Výkon lékařského povolání je beze sporu náročný, odpovědný a vyžaduje plné soustředění. „Nelze ho ale vykonávat a přitom se bát o své zdraví. Je paradoxem, že se nemocné snažíme léčit a pomáhat jim a přitom jsme vystavováni násilí a možným poraněním…

“ řekl přednosta chirurgického oddělení Nemocnice s Poliklinikou v Teplicích, prim. MUDr. Ladislav Němeček. Právě na jeho oddělení byl v minulých dnech vážně zraněn jeden z lékařů.

„Velké pracovní vytížení je zejména při poskytování péče o pacienty při ústavních pohotovostních službách. Zhoršení stavu přinesla novela zákoníku práce, kdy je třeba zajistit provoz s omezeným počtem pracovníků,“ uvádí prim. Němeček. Podle jeho slov v poslední době velmi kleslo společenské postavení lékařů a zdravotnického personálu, zato roste agresivita ve společnosti.

Dochází velmi často ke slovnímu napadání a fyzickému vyhrožování. Vyvrcholením tohoto stavu bylo brutální napadení lékaře při pohotovostní službě na chirurgické ambulanci. Utrpěl vážné poranění, které si vyžádá nejméně šestitýdenní pracovní neschopnost a trvalé následky. Bylo nutno jej operačně ošetřit na specializovaném pracovišti,“ informoval primář Němeček. Mladý lékař, kterého podle našich informací napadl při ošetřování v ambulanci feťák a roztříštil mu čelist, má teď kromě zdravotních potíží zkomplikovaný i soukromý život. V době napadení měl jen pár dní před svatbou a místo prožívání jednoho z nejhezčích životních okamžiků skončil na operačním sále v roli pacienta.

Také ženy jsou napadány

Fyzická napadení se nevyhýbají ani ženám v bílých pláštích. Při předávání ranní služby na neurologickém oddělení teplické nemocnice došlo k napadení MUDr. Vachové a později i MUDr. Kotalové a Ing. Vacha, kteří jí přišli na pomoc. Na inspekční pokoj přišel po osmé hodině ranní pacient Kasim Karim z utečeneckého tábora v Červeném Újezdu, původem z Iráku a dožadoval se MUDr. Kotalové, která v té době už byla mimo službu. Když se mu službu konající doktorka Vachová snažila opakovaně v českém i anglickém jazyce vysvětlit, že v tuto chvíli je jeho ošetřující lékařkou právě ona, odmítl jít zpátky na pokoj.

„Pacient začal zvyšovat hlas a posléze napadl Dr. Vachovou, stojící ve dveřích, škrábáním a kopáním. Za pomoci Dr. Kotalové a Ing. Vacha byl nakonec pacifikován, vytlačen z pokoje a s pomocí zřízence zklidněn,“ popsaly incident s pacientem, který po celou dobu vykřikoval oběma nesrozumitelná slova, MUDr. Kotalová a Vachová. Ještě téhož dne byl Kasim Karim za dohledu ochranné služby nemocnice a přivolané hlídky Policie ČR transportován zpět do utečeneckého tábora.

„Jen díky souhře náhod, že jsme byli při právě probíhající výměně služby ve výrazné početní a tudíž i fyzické převaze, nedošlo k žádným vážným zraněním, pouze k několika škrábancům a drobným zhmožděninám,“ uvádějí obě lékařky s tím, že se cítí být nejen morálně a psychicky poškozeny, ale i potenciálně ohroženy dalším možným setkáním s tímto jedincem se zjevnou psychopatickou poruchou osobnosti. Primář neurologie MUDr. Pejša v této souvislosti připomněl, že při ošetřování cizinců, vyjma těch anglicky mluvících, je nutná přítomnost tlumočníka a pro podobné případy také snadno dostupná ochranná služba.

Bezpečnostní opatření

Vedení teplické nemocnice podniklo řadu opatření, aby k podobným incidentům pokud možno nedocházelo. Jak informoval ředitel nemocnice ing. Robert Pelíšek, byl na chirurgické ambulanci přebudován vstup.

„Vyměnili jsme prosklené dveře za bezpečnostní s okýnkem, kterým bude moci službukonající lékař zjistit, kdo za nimi je. Dovnitř pak vpustí pouze toho, kdo potřebuje ošetřit a ne tlupu opilých a agresivních kumpánů, kteří zraněnému dělají doprovod. Vybudovali jsme zde také zázemí pro ochranku a to samé je nutné i na interní ambulanci,“ popsal první kroky ředitel nemocnice s tím, že ochranka pro zajištění větší bezpečnosti lidí v noci a o víkendech bude stát nemocnici ročně 400 tisíc korun. Už nyní nemocnice investovala 450 tisíc korun za rok na ochranku se psem. Ta se ale zaměřovala především na ochranu majetku před zloději a vandaly.

„Ochranka bude ve spojení mobilním telefonem s ambulancemi, které fungují v noci. Pro službukonající lékaře a personál koupíme vysokofrekvenční paralyzátory, aby se cítili bezpečněji a mohli v klidu vykonávat svoji náročnou práci,“ dodal ředitel.

Odškodnění lékaře?

Na otázku, co nyní může nemocnice udělat pro svého vážně zraněného chirurga, nám řekl, že nemocnice zajistí lékaři právní podporu a finanční odškodnění v maximální možné míře.

Napadení lékařů je nyní častější, ale v teplické nemocnici se s ním podle ing. Pelíška setkali i v minulosti.

„Zhruba před dvěma lety byl na chirurgickém oddělení teplické nemocnice cizinec z Moldávie. Byl pod sedativy, ale probral se dříve, než se očekávalo a začal škrtit zdravotní sestru. Zachránilo ji zřejmě jen to, že měla nějaké problémy s krční páteří a nosila v té době na krku „krunýř“. Případem se zabývala policie, ale agresivnímu Moldávci se nakonec nic nestalo, byl jenom vyhoštěn z republiky.“

Opilci a narkomané

Konflikt s personálem vyprovokují ve zdravotnických zařízeních nejčastěji narkomané a opilci. Slovní výpady ale v poslední době často přecházejí ve fyzické napadání lékařů a sester. Podle informace zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného je intenzita útoků různá. Měsíčně může jít podle jeho slov o tři, jindy ale třeba i o dvacet případů napadení.

„Narkomani většinou slídí po nemocnici, snaží se krást, hledají injekční stříkačky a často tam i spí. Opilci pak napadají personál,“ popsal zásahy strážníků Novotný. Poslední zákrok městské policie si vyžádala před dvěma týdny situace na úrazové ambulanci ústecké Masarykovy nemocnice.

„Šlo o Romy, kteří se přednostně domáhali ošetření po rvačce v hospodě. Lékař se ale rozhodl pro jiný, akutní případ. Skupinka Romů to hlasitě okomentovala slovy o rasismu a fyzicky napadla zdravotníky,“ popsal incident Novotný. I kvůli podobným zásahům, které se podle něj množí hlavně ze strany narkomanů, procházejí nyní městští strážníci speciálním psychologickým školením.

Volejte městskou policii

V Masarykově nemocnici dochází k útokům na zdravotnický personál nejčastěji na úrazové ambulanci, interním příjmu a vůbec v ambulantním provozu. Informovala o tom mluvčí nemocnice Kamila Němcová.

„Dříve se jednalo spíše o verbální ataky od podnapilých nebo drogami ovlivněných lidí. V současné době není výjimkou, že pacienti projevují svoji nespokojenost s délkou čekání na zákrok, s chováním personálu, i s kvalitou péče hlavně prostřednictvím slovních útoků vůči zdravotníkům,“ uvedla mluvčí. Sociální skupiny útočníků se nedají podle jejích slov jednoznačně definovat, protože MN je systémově nesleduje.

„Jsou ale hlášeny jako tzv. mimořádné události a hledáme možnosti, jak jednotlivé situace řešit. Zaměstnanci mají možnost v případě, že se cítí ohroženi, volat městskou policii,“ doplnila Mgr. Němcová. Nemocnice připravuje zároveň i řešení, jejichž varianty se nyní mapují.

OLGA TUŠICOVÁ, TOMÁŠ PRCHAL, Severočeské noviny, 9.8.2001

Ohodnoťte tento článek!