Přejít na obsah

Chorobami jícnu trpí desetina Čechů

zpět
25.9.2007

Choroby jícnu budou tématem odborné konference, která se uskuteční zítra v ostravském hotelu Imperial. Sjedou se desítky chirurgů, internistů, gastroenterologů a praktických lékařů z celé Moravy...

Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směr, tedy do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají stav, známý jako pálení žáhy. „Lidé tak mají nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku.

Může se objevit i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení,“ říká primář chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice Pavol Holéczy. Prezentace chirurgů a gastroenterologů bude doplněna zkušenostmi specialisty na nutriční péči. „Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknou vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly,“ popsal Holéczy.

Na vznik špatné funkce jícnu má vliv především životospráva. Lékaři proto doporučují jíst pravidelně malé porce, nepřejídat se, volit racionální stravu bez tuku, nepít alkohol a nekouřit.

Moje Ostrava


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Moje Ostrava

Komentovat článek: Chorobami jícnu trpí desetina Čechů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Chorobami jícnu trpí desetina Čechů

Komentáře

1 komentář
Tomáš Rozsíval Dg. z ORL oblasti...  | 25. 09. 2007 11:28

Velmi často na tuto chorobu přijdeme, resp. upozorníme na možnost jejího vzniku i v naší ordinaci. Pacient má často suchý, dráždivý kašel, až dokonce přechod do asthmatického záchvatu. Spolupracujeme poté s ordinací gastroendoskopie a TRN. Téměř v 90% se nám daří u běžných banálních páleních v krku "bolestech v krku", recidiv. kašli, kdy je pacient někdy celé dlouhé měsíce léčen naprosto inadekvátně, včetně ATB, ovšem na "jinou dg", konečně zachytit etiopatogenesi jeho potíží a pacient je předán ke správné léčbě. Někdy dokonce již ve stadiu rozvinutého asthmatu ! Takže pozor na refluxní chorobu jícnu a Helicobacter pylori. V rovině RPL je většinou pacient odbýván jako simulant, takže se léčí sám nejrůznějšími cumlavými šmejdy, které stejně nepomohou. Pokud se ovšem myslí i na riziko tohoto onemocnění, jehož povědomost rapidně stoupá i mezi praktiky, potom je šance k vyléčení, resp. ke stabilizaci, velmi dobrá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné