Chorobami jícnu trpí desetina Čechů

Titulní obrázek

Choroby jícnu budou tématem odborné konference, která se uskuteční zítra v ostravském hotelu Imperial. Sjedou se desítky chirurgů, internistů, gastroenterologů a praktických lékařů z celé Moravy…

Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směr, tedy do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají stav, známý jako pálení žáhy. „Lidé tak mají nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku.

Může se objevit i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení,“ říká primář chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice Pavol Holéczy. Prezentace chirurgů a gastroenterologů bude doplněna zkušenostmi specialisty na nutriční péči. „Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknou vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly,“ popsal Holéczy.

Na vznik špatné funkce jícnu má vliv především životospráva. Lékaři proto doporučují jíst pravidelně malé porce, nepřejídat se, volit racionální stravu bez tuku, nepít alkohol a nekouřit.

Moje Ostrava

Chorobami jícnu trpí desetina Čechů
Ohodnoťte tento článek!