Přejít na obsah

Chorobopisy v počítači? Na Slovácku zatím nefungují

zpět
26.3.2008

S nízkým zájmem pacientů se na Slovácku potýká projekt IZIP. Jedná se o systém elektronických zdravotních knížek, které obsahují zásadní informace o zdravotním stavu pacientů. Podle oslovených lékařů má systém správnou myšlenku, ale zatím nefunguje dokonale. Na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku je v systému IZIP registrována sedmdesátka zdravotnických zařízení...

Sedmdesátka lékařů z Hradišťska a Brodska je v systému IZIP registrovaných. Někteří pacienti však projektu zatím nedůvěřují

S nízkým zájmem pacientů se na Slovácku potýká projekt IZIP. Jedná se o systém elektronických zdravotních knížek, které obsahují zásadní informace o zdravotním stavu pacientů. Podle oslovených lékařů má systém správnou myšlenku, ale zatím nefunguje dokonale. Na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku je v systému IZIP registrována sedmdesátka zdravotnických zařízení. Jednou z nich je praktická lékařka pro děti a dorost v Uherském Hradišti Parvine Gricová.

„Do IZIPU jsem se zaregistrovala před několika lety. Většina mých pacientů se tam rovněž přihlásila. Dětem do jejich internetových zdravotních knížek zapisuji údaje o veškerých očkováních, alergiích a nemocech. Kdyby tento způsob používali všichni lékaři, nemocnice, laboratoře a záchranná služba, odpadla by duplicitní vyšetření a komunikace mezi lékaři by byla mnohem jednodušší,“ domnívá se Gricová. Zároveň vzpomněla zkušenost, kdy sami rodiče její záznamy na internetu kontrolují.

Výhoda při cestování

Systém má fungovat tak, že lékař se souhlasem pacienta nahlédne do jeho internetové zdravotní databáze a rychle tak zjistí potřebné údaje o jeho nemocech, očkováních či užívaných lécích. „Mým pacientkám přináší IZIP výhodu hlavně při cestování nebo při studiu v jiném městě. Jestliže žena potřebuje akutně vyšetřit u jiného lékaře, pomocí IZIPU mu může poskytnout veškeré informace o svém zdravotním stavu,“ zmínila hradišťská gynekoložka Zdenka Rajmicová, která také většině svých pacientek zápisy do elektronických knížek provádí.

Ulehčení nemocnici i záchranářům

Problémem systému IZIP je podle lékařů to, že jej podporují jen některé zdravotní pojišťovny a že do něj nejsou zapojeny všechny zdravotnické subjekty. Jedním z těch hlavních je Uherskohradišťská nemocnice.

„My členy IZIPU zatím nejsme. Myšlenka se nám určitě líbí, ale chceme počkat, až bude projekt více propracovaný a důvěryhodný,“ uvedl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. Podobné stanovisko má také Záchranná zdravotnická služba Zlínského kraje. „My v systému rovněž registrováni nejsme. Prozatím je to pro nás neefektivní. Kdybychom takto měli přístup do karet všech pacientů, ulehčilo by nám to práci. Takže je spíše otázka budoucnosti, jestli bude v systému registrován každý občan,“ poznamenal mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan s tím, že v současné době záchranáři získávají informace o pacientech buď od příbuzných, svědků nebo od ošetřujících lékařů.

Zatímco někteří pacienti mají podle lékařů strach, že jim do karty na internetu může každý nahlížet, některým se myšlenka IZIPU líbí. „Takový projekt mi připadá velice užitečný. Můj lékař mi o této službě neřekl, ale rád bych se tam zaregistroval. Myslím, že může hlavně pomoci diabetikům či epileptikům,“ vyjádřil se Tomáš Kotačka z Uherského Hradiště.

Tereza Bičanová, Slovácké noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Slovácké noviny

Komentovat článek: Chorobopisy v počítači? Na Slovácku zatím…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chorobopisy v počítači? Na Slovácku zatím…

Komentáře

další 4 komentáře
Tomáš Re:jaxe ji to stalo s tim jmenem  | 27. 03. 2008 08:59

V systému IZIP to zpočátku skutečně fungovalo velmi motivačně. Za získání klienta bylo 50 Kč a kdo na to měl žaludek a čas, tak si velmi rychle tímto způsobem vybavil ordinaci počítačem, internetem a vše šlapalo k všeobecné spokojenosti. Potom to začalo jaksi skomírat, další klienty už odmítali, platby nechodily žádné, za zápis dávají 2 Kč. Za těchto podmínek a poté, co se provalil ten obrovský tunel systému IZIP, už k tomu nemá důvěru nikdo. Je mi líto....

Petr Bouzek NOVA  | 26. 03. 2008 14:05

Před touto diskusí by bylo vhodné zhlédnout reportáž televize NOVA o tomto projektu.

takze pravdu ma podle me  | 26. 03. 2008 11:29

mluvci Olsan

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné