Chrenek může slavit. Má 50 tisíc pojištěnců

Titulní obrázek

Třinecký miliardář Tomáš Chrenek, který ovládá největší české zdravotnické impérium Agel, může otevřít šampaňské. Před pár dny se totiž povedlo jeho zdravotní pojišťovně Agel překonat metu 50 tisíc pojištěnců, a splnil tak poslední důležitou podmínku ministerstva zdravotnictví, aby mohl pojišťovnu dál provozovat. „K dnešnímu dni máme téměř 51 tisíc pojištěnců,“ potvrdila v pátek HN mluvčí pojišťovny Agel Mária Adamová…

Prezident Lékařské komory Milan Kubek před pojišťovnou Agel varuje

Licenci na zdravotní pojišťovnu chtějí i další firmy

Třinecký miliardář Tomáš Chrenek, který ovládá největší české zdravotnické impérium Agel, může otevřít šampaňské. Před pár dny se totiž povedlo jeho zdravotní pojišťovně Agel překonat metu 50 tisíc pojištěnců, a splnil tak poslední důležitou podmínku ministerstva zdravotnictví, aby mohl pojišťovnu dál provozovat. „K dnešnímu dni máme téměř 51 tisíc pojištěnců,“ potvrdila v pátek HN mluvčí pojišťovny Agel Mária Adamová.

Agel získal licenci k provozování pojišťovny loni na konci prosince. Kdyby se mu do roka nepovedlo nabrat 50 tisíc klientů, musel by licenci vrátit, a přišel by tak o stovky milionů, které ze svého investoval do náboru nových pojištěnců.

Bojíme se monopolu

Teď se ale Chrenkovi povedlo definitivně dobýt poslední tvrz, jež mu chyběla v mozaice jeho zdravotnického impéria, kterým ročně proteče přes sedm miliard korun. Chrenkův Agel totiž už dnes kromě pojišťovny ovládá 12 nemocnic, šest poliklinik, desítky ordinací praktických lékařů a specialistů, síť lékáren nebo firmu dodávající zdravotnický materiál. Ale až s pojišťovnou v zádech může své podnikání ve zdravotnictví rozjet naplno.

Ve své zdravotní pojišťovně totiž Chrenek vybírá státem nařízenou zdravotní daň a sám si těmito penězi platí za služby vlastních nemocnic, poliklinik a lékáren. Tím si kruh svého penězovodu uzavřel mezi své firmy. A to je pro podnikatele hotové terno.

Jenže někteří soukromí lékaři se začínají vážně obávat, že je Chrenkovo impérium brzy převálcuje. Bojí se, aby jim Chrenkova pojišťovna nenabízela za stejná vyšetření méně peněz než svým ordinacím a nemocnicím. „Pojišťovna Agel bude chtít nakupovat péči co nejlevněji, což její zdravotnická zařízení díky finanční síle vydrží, ale ostatní to může zničit,“ varuje prezident lékařské komory Milan Kubek. Zatím ale nabízí pojišťovna Agel doktorům i nemocnicím stejně jako těm „svým“. Praktickým lékařům dokonce nabídla na příští rok o 20 procent víc než ostatní pojišťovny. Čímž si zavázala některé doktory ze severní a střední Moravy natolik, že svým pacientům doporučují, aby přešli právě k Agelu. Kubek, kterému jinak přeplácení praktických lékařů nevadí, ale upozorňuje, že peníze navíc praktickým lékařům musí chybět někde jinde. „Buď musí dát o to méně nemocnicím, nebo ambulantním specialistům,“ říká Kubek.

Chrenek ale zdaleka nenabíral nové klienty jen díky přeplácení doktorů. Agel si najal agenturu, která pro něj začala hned na jaře dělat poměrně tvrdý a efektivní nábor. Stovky dealerů začaly lidem přímo na ulicích a v supermarketech Moravskoslezského a Olomouckého kraje nabízet 1500 korun na antikoncepci, nové brýle, lepší zubní plomby nebo třeba na opalování do solária.

http://HN.IHNED.CZ/c1-31019260-chrenek-muze-slavit-ma-50-tisic-pojistencu

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Chrenek může slavit. Má 50 tisíc pojištěnců
Ohodnoťte tento článek!