Chrenek plánuje zdravotní „perpetuum mobile“

Titulní obrázek

V podnikatelské říši Tomáše Chrenka najde člověk skoro všechno. Ovládá jednu z největších ocelářských firem v Česku, chystá rozjezd digitální televize a vlastní třeba i největší síť soukromých nemocnic v postkomunistické střední Evropě.
Čtyřiačtyřicetiletý třinecký miliardář Tomáš Chrenek chce ale mnohem víc. Před několika dny jeho zdravotnická skupina Agel požádala ministerstvo zdravotnictví o povolení k rozjezdu vlastní zdravotní pojišťovny…

„Ano, je to pravda. Čekáme, že nám ministerstvo odpoví do konce roku,“ potvrzuje mediální zástupce firmy Agel Tomáš Želazko žádost Agelu, o které jako první informoval server Aktuálně.cz.

Dobývá poslední tvrz

Pokud by Chrenek svou pojišťovnu získal, dobyl by ve zdravotnictví poslední tvrz, která mu ještě chybí. A uzavřel by tak i svůj zdravotnický řetězec, kterým ročně proteče několik miliard korun.

Na střední a severní Moravě už dnes úspěšně provozuje 11 nemocnic, ambulance specialistů, lékárny nebo firmu dodávající zdravotnický materiál. Jeho skupina měla loni obrat tři miliardy korun.

„Ziskovost z lékařské péče je nulová, z dalších činností je zisk řádově v desítkách milionů korun,“ řekl přesto v nedávném rozhovoru pro HN Chrenek.

Vlastnictví pojišťovny by jeho ziskům rozhodně pomohlo. Sám vybírat státem nařízenou zdravotní daň a sám si jimi platit za služby vlastních ordinací a nemocnic je pro podnikatele hotové terno.

Nejde mi jen o peníze

Přesto ale podnikatel, který je v české zdravotnické branži jasně nejúspěšnější, říká, že jít v tak citlivém oboru, jako je zdravotnictví, jen za ziskem je „cesta do pekel“. Jeho filozofie je prý jiná.

„Pro nás je prioritní spokojený pacient, proto musíme dělat ekonomické kompromisy. Ale právě proto, že je děláme, jsme úspěšní,“ dodává Chrenek. Jenže Chrenek jen těžko podniká v lukrativním oboru z čistého altruismu. Dokládá to i fakt, že ani jednou od začátku roku 2005, kdy do zdravotnictví vstoupil, nebyla žádná z jeho nemocnic v minusu. Vždy uměla vykázat alespoň nějaký zisk.

Aby byl totiž Chrenek v oboru úspěšný, „loví“ mozky a investuje do nich velké peníze. Loni v září takto z pražské Homolky přetáhl asi nejschopnějšího zdravotnického manažera Oldřicha Šubrta. A šéfem tří svých největších nemocnic nedávno jmenoval bývalého úspěšného ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice Petra Malého.

Bojíme se monopolu

Chrenkův řetězec za poslední dva roky zesílil natolik, že se někteří soukromí lékaři ze střední a severní Moravy začínají bát, aby je za pár let nepřeválcoval. Chrenkova pojišťovna by podle některých lékařů mohla některé kolegy zlikvidovat. „Pokud bude Agel za zdravotní péči platit sám sobě, může diktovat ceny. Pokud je nasadí příliš nízko, soukromí lékaři to na rozdíl od silných zdravotnických zařízení Agelu nemusí vydržet. Buď zkrachují, nebo se budou muset nechat od Agelu zaměstnat,“ varuje mluvčí lékařské komory Michal Sojka. Nebezpečí si uvědomuje i ministerstvo. „Obavy jsou logické. Uděláme vše pro to, aby byla i v těchto krajích zachována zdravá konkurence,“ slibuje mluvčí Tomáš Cikrt.

Chrenkovo impérium

moravia steel

Chrenek je předsedou dozorčí rady a předním akcionářem skupiny Moravia Steel. Do ní patří mimo jiné Třinecké železárny a filmové studio Barrandov. Skupina působí i v zahraničí – ovládá železnorudný Záporožský kombinát na Ukrajině.

TV Barrandov

Založil i digitální televizi TV Barrandov, která před rokem a půl získala licenci na provozování digitální televize. Kvůli soudním průtahům ale televize na start vysílání stále čeká.

Moravia energo

Chrenek je spoluvlastníkem firmy Moravia Energo, která mezi domácími velkoobchodníky s elektřinou (nezávislými na ČEZ) patří k jedněm z nejsilnějších hráčů na trhu.

agel

Chrenek vlastní skupinu Agel, která na střední a severní Moravě provozuje 11 nemocnic, ambulance specialistů, lékárny nebo firmu dodávající zdravotnický materiál.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Chrenek plánuje zdravotní „perpetuum mobile“
Ohodnoťte tento článek!