Chrenek platí víc lékařům. Potřebuje klienty

Titulní obrázek

Zdravotní pojišťovna Agel, kterou před pěti měsíci rozjel třinecký miliardář Tomáš Chrenek, se v českém zdravotnictví začíná při náboru pojištěnců chovat jako opravdová štika. Její poslední kousek potěší hlavně praktické lékaře. Agel totiž před pár dny praktikům bez řečí splnil všechny jejich požadavky…

a na příští rok jim jako základní sazbu za každého pacienta nabídl nevídaných 59 korun měsíčně. To je o plných 40 procent víc, než dnes praktikům jako základ platí ostatní pojišťovny.

Doporučujte Agel

Vysoké platby praktickým lékařům můžou Agelu přilákat tisíce nových pacientů. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák je totiž s nabídkou Agelu natolik spokojený, že svým kolegům radí, aby pacientům doporučovali přestoupit od ostatních pojišťoven právě k Agelu.

„Kdybych pracoval na střední a severní Moravě, kde Agel působí, určitě bych se snažil pacienty přesvědčit, aby k Agelu přešli. Udělal bych vše pro to, abych měl od této pojišťovny aspoň 50 procent pacientů,“ říká Šmatlák, který má ordinaci v Praze. „Na přehlašování pacientů k pojišťovnám, které víc platí, nevidím nic špatného,“ souhlasí navíc prezident lékařské komory Milan Kubek.

A někteří lékaři ze severní a střední Moravy už dnes připouštějí, že rádi Agel svým pacientům doporučí. „Sama od sebe sice Agel propagovat nebudu, ale pokud se mě pacient zeptá, ke které má přejít pojišťovně, tak mu Agel doporučím,“ potvrzuje praktická lékařka Květuše Hájková z Olomouce.

Hodně podobně mluví i další praktici. „Když se mě pacient zeptá, jestli má přejít k Agelu, řeknu popravdě, že by to pro mě bylo velmi výhodné,“ dodává praktik z Třince Petr Polák.

Velké peníze, které chce dát Agel praktikům, tak skoro jistě nejmladší pojišťovně pomůžou splnit hlavní cíl: získat do konce roku 50 tisíc klientů. Pokud by se jí totiž tohle číslo získat nepovedlo, musela by skončit. „Ke včerejšímu dni jsme měli 14 tisíc klientů a každý den přibývá několik stovek dalších. Pokud nás lékaři někomu doporučí, tak se určitě zlobit nebudeme,“ připouští zdravotní ředitel pojišťovny Filip Horák.

Už před pár měsíci si přitom Agel připravil pro praktiky další lákadlo, které je může přimět k tomu, aby doporučili lidem právě Chrenkovu pojišťovnu: za první prohlídku nového pojištěnce Agelu dostane každý praktický lékař velmi slušných 800 korun.

Pro ostatní je to výzva

Šéf praktiků Václav Šmatlák si myslí, že díky Agelu přitlačí ve svých platbách i další pojišťovny.

„Budou muset tuto nabídku dorovnávat a je pravděpodobné, že dojde k vyššímu nárůstu plateb, než kdyby pojišťovna Agel na trh nevstoupila. Konkurence mezi pojišťovnami je pro nás velmi výhodná,“ mne si ruce Šmatlák. Na velké závody v placení praktických lékařů to ale zatím nevypadá.

„Agelu nevychází plán s náborem pojištěnců, a proto se snaží uplatit terén. My zůstáváme v klidu, protože máme s praktickými lékaři dlouhodobé a oboustranně výhodné dohody,“ vysvětluje ředitel zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Chrenek platí víc lékařům. Potřebuje klienty
Ohodnoťte tento článek!