Chrenek posílí své zdravotní impérium

Titulní obrázek

Třinecký miliardář chce rozšířit svou zdravotnickou říši. Už na dnešní správní radě pojišťovny totiž chtějí Chrenkovi lidé prosadit sloučení jeho pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. Hutnickou pojišťovnu sice Tomáš Chrenek stoprocentně neovládá, ale i v ní mají Třinecké železárny významný podíl…

Místo 65 tisíc pojištěnců bude mít Chrenkovo impérium o 365 tisíc klientů víc

Chrenkův zdravotní byznys to výrazně posílí

Třinecký miliardář Tomáš Chrenek chce rozšířit svou zdravotnickou říši. Už na dnešní správní radě pojišťovny totiž chtějí Chrenkovi lidé prosadit sloučení jeho pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP).

Hutnickou pojišťovnu sice Tomáš Chrenek na rozdíl od Agelu stoprocentně neovládá, ale i v ní mají Chrenkovy Třinecké železárny významný podíl.

»Zdravotní pojišťovna Agel nevylučuje fúzi s HZP. V tuto chvíli se nicméně pro pojištěnce a poskytovatele zdravotní péče HZP a Zdravotní pojišťovny Agel nic nemění a do dnešního dne nebyla na příslušných ministerstvech podána žádost o sloučení obou zdravotních pojišťoven,« řekla včera mluvčí pojišťovny Mária Adamová.

To, že obě pojišťovny ještě o fúzi nepožádaly, potvrdil i náměstek ministryně zdravotnictví pro zdravotní pojištění Pavel Hroboň.

Pojišťovna Agel zanikne

»Ministerstvo zdravotnictví nedostalo do této doby žádnou žádost, která by se týkala slučování zdravotních pojišťoven, nicméně na správní radě zdravotní pojišťovny Agel a HZP už byly projednány přibližné záměry, které by se týkaly sloučení těchto dvou pojišťoven. S tím, že pojišťovna Agel by přestala existovat a HZP by převzala zdravotní kmen obou pojišťoven,« říká Pavel Hroboň.

Obě správní rady tak musí ještě sloučení obou pojišťoven schválit. Správní rada Agelu by to měla udělat už dnes. Pokud se tak stane, tak na tom může Tomáš Chrenek jen vydělat.

K 65 tisícům pojištěnců, které má pojišťovna Agel, Chrenek rázem získá dalších 365 tisíc klientů Hutnické zaměstnanecké pojišťovny. A s pojišťovnou, která má 430 tisíc klientů, bude moci rozjet svůj zdravotnický byznys, ve kterém zatím protočil zhruba sedm miliard ročně, ještě lépe než dnes.

Jeho firma Agel totiž už dnes po celé republice ovládá 12 nemocnic, šest poliklinik, soukromé ordinace, síť lékáren, firmu dodávající zdravotnický materiál.

Ve větší zdravotní pojišťovně bude vybírat víc státem nařízené zdravotní daně a bude si těmito penězi platit za služby vlastních poliklinik, lékáren a nemocnic. Tím si kruh svého penězovodu uzavře mezi své firmy. A to je pro podnikatele velmi výhodné.

Chrenka přiměla k úvahám o fúzi pojišťoven pragmatická úvaha. Přišel totiž na to, že jeho malá pojišťovna na trhu nemá šanci.

»Další samostatná existence pojišťovny je nereálná,« píše se ve strategickém materiálu, který projednala správní rada Agelu už v březnu. Jako první na možné sloučení Agelu s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou upozornil internetový server Aktuálně.cz.

Bojíme se monopolu

Na severní Moravě ovládá Chrenek už teď většinu nemocnic. Poté, co získal i pojišťovnu, se hlavně místní soukromí lékaři začínají vážně obávat, aby je Chrenkovo impérium jako soukromé podnikatele nepřeválcovalo.

Doktoři se bojí, aby jim Chrenkova pojišťovna nenabízela za stejná vyšetření méně peněz než svým ordinacím a nemocnicím.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

iHNED.cz

Chrenek posílí své zdravotní impérium
Ohodnoťte tento článek!