Přejít na obsah

Chrenek posílí své zdravotní impérium

zpět
16.4.2009

Třinecký miliardář chce rozšířit svou zdravotnickou říši. Už na dnešní správní radě pojišťovny totiž chtějí Chrenkovi lidé prosadit sloučení jeho pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. Hutnickou pojišťovnu sice Tomáš Chrenek stoprocentně neovládá, ale i v ní mají Třinecké železárny významný podíl...

Místo 65 tisíc pojištěnců bude mít Chrenkovo impérium o 365 tisíc klientů víc

Chrenkův zdravotní byznys to výrazně posílí

Třinecký miliardář Tomáš Chrenek chce rozšířit svou zdravotnickou říši. Už na dnešní správní radě pojišťovny totiž chtějí Chrenkovi lidé prosadit sloučení jeho pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP).

Hutnickou pojišťovnu sice Tomáš Chrenek na rozdíl od Agelu stoprocentně neovládá, ale i v ní mají Chrenkovy Třinecké železárny významný podíl.

»Zdravotní pojišťovna Agel nevylučuje fúzi s HZP. V tuto chvíli se nicméně pro pojištěnce a poskytovatele zdravotní péče HZP a Zdravotní pojišťovny Agel nic nemění a do dnešního dne nebyla na příslušných ministerstvech podána žádost o sloučení obou zdravotních pojišťoven,« řekla včera mluvčí pojišťovny Mária Adamová.

To, že obě pojišťovny ještě o fúzi nepožádaly, potvrdil i náměstek ministryně zdravotnictví pro zdravotní pojištění Pavel Hroboň.

Pojišťovna Agel zanikne

»Ministerstvo zdravotnictví nedostalo do této doby žádnou žádost, která by se týkala slučování zdravotních pojišťoven, nicméně na správní radě zdravotní pojišťovny Agel a HZP už byly projednány přibližné záměry, které by se týkaly sloučení těchto dvou pojišťoven. S tím, že pojišťovna Agel by přestala existovat a HZP by převzala zdravotní kmen obou pojišťoven,« říká Pavel Hroboň.

Obě správní rady tak musí ještě sloučení obou pojišťoven schválit. Správní rada Agelu by to měla udělat už dnes. Pokud se tak stane, tak na tom může Tomáš Chrenek jen vydělat.

K 65 tisícům pojištěnců, které má pojišťovna Agel, Chrenek rázem získá dalších 365 tisíc klientů Hutnické zaměstnanecké pojišťovny. A s pojišťovnou, která má 430 tisíc klientů, bude moci rozjet svůj zdravotnický byznys, ve kterém zatím protočil zhruba sedm miliard ročně, ještě lépe než dnes.

Jeho firma Agel totiž už dnes po celé republice ovládá 12 nemocnic, šest poliklinik, soukromé ordinace, síť lékáren, firmu dodávající zdravotnický materiál.

Ve větší zdravotní pojišťovně bude vybírat víc státem nařízené zdravotní daně a bude si těmito penězi platit za služby vlastních poliklinik, lékáren a nemocnic. Tím si kruh svého penězovodu uzavře mezi své firmy. A to je pro podnikatele velmi výhodné.

Chrenka přiměla k úvahám o fúzi pojišťoven pragmatická úvaha. Přišel totiž na to, že jeho malá pojišťovna na trhu nemá šanci.

»Další samostatná existence pojišťovny je nereálná,« píše se ve strategickém materiálu, který projednala správní rada Agelu už v březnu. Jako první na možné sloučení Agelu s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou upozornil internetový server Aktuálně.cz.

Bojíme se monopolu

Na severní Moravě ovládá Chrenek už teď většinu nemocnic. Poté, co získal i pojišťovnu, se hlavně místní soukromí lékaři začínají vážně obávat, aby je Chrenkovo impérium jako soukromé podnikatele nepřeválcovalo.

Doktoři se bojí, aby jim Chrenkova pojišťovna nenabízela za stejná vyšetření méně peněz než svým ordinacím a nemocnicím.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Chrenek posílí své zdravotní impérium

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chrenek posílí své zdravotní impérium

Komentáře

dalších 38 komentářů
nmy Re:Kony, já se taky dost bojím  | 17. 04. 2009 12:10

Inu, lidé se vždycky bojí věcí, o kterých nic nevědí. Když budete žít v Ostravě a budete mít pod nosem Agel od roku asi 2006, dříve X let Nemocnici Podlesí, budete vidět tu hustotu nemocnic, můžete ocenit jejich dravost, ale klepat strachy se nemusíte. Víte, že např v dosahu do 30km (po silnici) od onoho Podlesí je 4-5 jiných nemocnic? Dvě z nich dokonce méně než 10km. A všude se potýkají s nedostatkem doktorů a sester. O to tady na začátku v diskusi především šlo - že Agel nemá takový monopol, že není kam jít jinam pracovat. Dvě z těch 4 nemocnic jsou dokonce krajské. Tak nesměšujte dohromady rozdílné věci, ověřujte si fakta a nedejte na fámy. Agel je bezvadný terč když chcete na někoho nadávat, ale je to dost laciné. Slyšel jsem tu na Ostravě za ty roky dost takových siláckých řečí. Většinou je ale vždycky šířili ti, kdo agelu lezli nejvíc do ananasu.

Kolja Re:Re:Re:Re:Já bych se toho moc nebál,  | 17. 04. 2009 11:49

Rozhodně Chrenka za vola nemám. Ale s projektem "svého impéria" má pramálo společného, takže bych jeho zdravotnické vizionářství nepřeceňoval. On totiž nic nestavěl, jen koupil impérium před "kolaudací" a jeho stavitele ještě na čas zaměstnal a posléze se s nimi rozešel. Nyní to zkouší dělat jeho manažeři, a proto bych z nějakého silného monopolu taky obavy neměl.

NeMUDr Pěkně pěkně  | 17. 04. 2009 09:38

..zatím to Chrenkovi jde přesně podle plánu. Bravurně zvládnuté PR, převzetí HZP je definováno vlastně jako krach ZP Agel a další neúspěch Chrenka. Teď už stačí poslední věc, koupit odhadem příští rok Moji ambulanci se 100 tisíci lidmi a má hotovo. Půl milionu klientů bude stačit: ZP-gatekeeper-nemocnice-ZP. HMO je tady!!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné