Chřipka vás vyjde na 7380 korun, varuje ČSSD

ČSSD

ČSSD postaví kampaň na zdravotnictví. Chce vyděsit lidi plány TOP 09. Je to nekorektní politický útok, ohradili se občanští demokraté.

Když TOP 09 v listopadu loňského roku zveřejnila seznam nemocí, za které by si pacienti podle jejích představ měli platit, v Lidovém domě zavládla radost. Sociální demokraté v ten moment totiž získali motiv pro příští předvolební kampaň. A včera s ní začali.

„V případě vítězství ODS a TOP 09 za plombu zaplatíte 430 korun, chřipka vás vyjde na 7380,“ předčítali sociální demokraté ze svých billboardů, kde po svém spočítali důsledky zdravotnického programu TOP 09.

A na ten vůbec nejagresivnější napsali: „UMŘÍT je z hlediska nákladů na zdravotní péči mimořádně šetrné“. Téma zdravotnictví si sociální demokraté vybrali podle průzkumů veřejného mínění. Lidi podle jejich analýz nejvíc trápí právě zdravotnictví spolu se státním dluhem a korupcí.

Lidé si nepřejí poplatky

„Ukazuje se nám i z minulosti, že lidé jsou na tuto oblast velice citliví. Dvě třetiny z nich si nepřejí poplatky ve zdravotnictví a také nechtějí změny v systému. Nepřeje si to dokonce ani polovina voličů ODS a TOP 09,“ říká volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Na zdravotnictví vsadila ČSSD už podruhé. Na podzim 2008 stejným způsobem drtivě vyhrála krajské a senátní volby. Stačilo, aby lidem slíbila zrušení zdravotnických poplatků. Ve sněmovní kampani nemohou socialisté opakovat totéž, a tak se rozhodli strašit lidi tím, kolik by platili za zdravotní péči v případě vítězství pravice.

Vůbec jim přitom nevadí, že návrhy na výrazné zvýšení spoluúčasti předložila pouze TOP 09, a nikoliv ODS. „Stačí, že Tomáš Julínek v České televizi prohlásil, že by zvážil nabídku na post ministra zdravotnictví. Navíc spolu vládli,“ říká s úsměvem Tvrdík.

Agresivní billboardy s nápisy, že levnější je umřít, ale po republice k vidění příliš nebudou. Sami členové volebního štábu ČSSD mimo záznam přiznávají, že taková kampaň je příliš razantní. „Chceme přitáhnout pozornost, vyvolat diskusi. Po republice budou spíš plakáty o plombách,“ řekl HN jeden z nich.

Kromě nich budou jezdit „modré sanitky“ s nápisy, že ODS a TOP 09 chtějí zavést kapitalismus do zdravotnictví a zpoplatnit 160 nemocí. Českému zdravotnictví chybí několik miliard korun a nutně potřebuje reformu.

To ale sociální demokraté v kampani řešit nebudou. „Hned první týden po našem vítězství ve volbách zrušíme zdravotnické poplatky a na prvním zasedání vlády prosadíme opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci,“ oznámili naopak.

Dvanáct tisíc nových míst

Navíc ČSSD slibuje, že ve zdravotnictví vytvoří dvanáct tisíc nových pracovních míst a tím bude bojovat proti krizi. Neřekla ovšem, jak přišla na to, že tolik lidí ve zdravotnictví chybí.

Slib znamená výdaje 3,6 miliardy korun ročně. Podle ČSSD by ale šlo o částku zhruba třetinovou, tedy kolem 1,2 miliardy korun, protože stát by naopak ušetřil na podporách v nezaměstnanosti.

ODS se proti kampani ČSSD ostře ohradila. „ODS nikdy nenavrhovala zpoplatnění nemocí, tak jak uvádí sociální demokracie. Pokládáme tyto internetové stránky za nekorektní politický útok,“ reagoval volební manažer ODS a místopředseda Ivan Langer. Podle něj jde o falešnou předvolební propagandu.

ODS svou kampaň zatím nezačala. Chce ji odstartovat nejdříve v polovině dubna. Prý proto, že dříve to nemá smysl. Pravdou ale také je, že ODS nemá na delší kampaň peníze, a tak ji nechává až na dobu těsně před volbami.

Plány ČSSD v oblasti zdravotnictví

Bez poplatků a spoluúčasti

ČSSD nepřipustí placení u lékaře a další zvyšování spoluúčasti pacienta. Hodlá se po nástupu k moci vrátit k proplácení prvních tří dnů nemoci.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!