Přejít na obsah

Chřipkou může onemocnět třetina národa

zpět
19.10.2009
chřipka, virus
zvětšitchřipka, virusZdroj: www.brothersstreep.com

chřipka, virus | Zdroj: www.brothersstreep.com

 

Česko se chystá na druhou vlnu prasečí chřipky, která by měla přijít v listopadu nebo v prosinci, a to souběžně se sezónní chřipkou. Vláda upřesňuje pandemické plány, resorty a kraje vytvářejí vlastní přípravu tak, aby očekávaný nápor nemocných, který má být až 3 milióny občanů, byl zvládnut.

„Chřipku nepodceňujeme, jde o onemocnění, které může být smrtelné,“ řekl Právu doktor Michael Vít, hlavní hygienik ČR.

V pandemickém plánu, který schválila vláda, se mj. píše, že by mohlo být hospitalizováno až 45 000 osob, ambulantní návštěvy u lékaře by stouply na 2 milióny pacientů a zemřít by mohlo přibližně 10 000 lidí.

„Ekonomické dopady pandemie by byly také vážné,“ soudí Vít. Devadesátidenní pandemie by mohla znamenat pokles výkonnosti ekonomiky měřené ročním hrubým domácím produktem o 1,5 až 2 %. A to do ztrát nejsou zahrnuty následné škody na zdraví, případně úmrtí, které by působily na pokles ekonomiky dlouhodobě. Pojišťovny by zaplatily navíc za léčbu pacientů přibližně 2 miliardy korun.

Chrání jen očkování

Proti sezónní i prasečí chřipce chrání jen očkování. Vakcínou proti sezónní chřipce již lékaři očkují a je běžně dostupná pro všechny zájemce.

Vakcínu proti prasečí chřipce nikdo nesežene, nakoupil ji stát a ten také určil, kdo ji dostane. Budou to především lidé s chronickým onemocněním, zdravotníci a pracovníci nezbytní pro chod státu. Očkovat se začne začátkem listopadu.

Vakcína má být pro půl miliónu lidí, kdy každý z nich dostane dvě dávky. Nyní se ale zkoumá, zda by nestačila jedna dávka, a v tom případě by vakcína byla pro milión lidí. Kraje upřesňují, koho do očkovacích seznamů zařadit.

Dva a půl miliónu antivirotik

„Kromě toho má Česko zásoby 2,5 miliónu antivirotik, která se nasazují do 48 hodin po onemocnění,“ uvedl Vít.

V ČR zatím je situace poměrně příznivá. Prasečí chřipkou onemocnělo přes 300 občanů a nikdo nezemřel. V celém světě se již prasečí chřipkou nakazilo téměř 400 000 lidí a přes 4000 zemřelo.

Co je v pandemickém plánu

* Onemocnět chřipkou by mohlo až 3 000 000 lidí.

* Zvýší se počet hospitalizovaných až o 45 500 osob.

* Ambulantní návštěvy u lékaře stoupnou až na 2 milióny.

* Mohlo by zemřít až 10 500 lidí. * Omezení provozu škol a některých úřadů.

* Byl by zákaz shromažďování a konání kulturních, společenských a sportovních akcí.

* Zákaz návštěv v nemocnicích, ústavech sociální péče, domovech důchodců.

* Nemocnice by musely připravit lůžkové kapacity pro nemocné a byl by omezen rozsah poskytování zdravotní péče možná jen na urgentní medicínu.

* Nedostatek lůžek pro nemocné by byl řešen se samosprávou a je možné, že by se využil lůžkový fond každého regionu, například internáty, lázeňská zařízení, hotely, penzióny apod.

* Na provizorních lůžkách by leželi jen pacienti, jejichž zdravotní stav nevyžaduje specializovanou zdravotní péči.

Studenti pátých a šestých ročníků lékařských fakult by pomáhali přímo v ordinacích praktických lékařů. * Lidé s komplikacemi by leželi v nemocnicích.

* Každý resort má stanoveno, co, kdy a do kdy musí udělat, aby zamezil šíření epidemie.

* Stát zatím neuvažuje o nákupu dýchacích přístrojů pro pacienty s případnými komplikacemi a prověřuje stávající kapacity přístrojů. Pokud nebudou stačit, ministerstvo zdravotnictví je dokoupí.

* Odhaduje se, že pro akutní dýchací potíže může být hospitalizováno až 30 000 osob, přičemž 15 000 by mohlo potřebovat intenzívní péči a 50 % z nich mechanickou ventilaci.

Zdroj - Ministerstvo zdravotnictví ČR


Komentovat článek: Chřipkou může onemocnět třetina národa

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chřipkou může onemocnět třetina národa

Komentáře

dalších 19 komentářů
Aniette Chřipka  | 31. 01. 2013 21:37

I tohle téma probíráme na stránkách komunity www.komunita111.cz nebo na stránkách www.trijednicky.cz

vafle regenerace místo očkování  | 24. 10. 2009 00:01

pojdte do raichu. pri nemoci vam jde 6 nedel plna mzda, plati zamestnavatel

jnovotny tak moment  | 21. 10. 2009 17:50

chci se ohradit proti tvrzeni, ze proti praseci a bezne chripce chrani pouze ockovani. jde o lez jako vez. Jedinou ochranou je zdravy imunitni system podporeny dostatkem vitD, C atd. Prestante prosim s hysterii na tema praseci chripka. Po hysteriich ala sars, avian flu, anthrax mam pocit deja- vu. Tak se ptejme where is the money? a jsme doma. A navic jeste statni zaruky kryti komplikaci ktere zpusobi adjuvancemi zmateny imunitni system. Ne diky, nechci.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné