Přejít na obsah

Chroničtí pacienti získají na recept slevu

zpět
16.3.2007

"Lidé, kteří berou stále stejný lék dlouhodobě, by platili za recepty příliš. Proto chceme zavést regulační opatření," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt...

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že zavede takzvané opakované recepty na léky. Díky tomu by měli chronicky nemocní lidé platit méně.

Reforma ministra Julínka počítá s tím, že pacienti zaplatí za každý předepsaný recept na léky 20 korun. Julínek však zároveň plánuje úlevy.

Právě chronicky nemocným lidem by například lékař vystavil recept platný velmi dlouhou dobu. Pacient by pak zaplatil jen za jeden lékařský předpis, na který by v lékárně dostával léky opakovaně.

„Lidé, kteří berou stále stejný lék dlouhodobě, by platili za recepty příliš. Proto chceme zavést regulační opatření,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Ministerstvo zatím přesně neví, kolik pacientů a které skupiny nemocných by takzvané opakované recepty mohly využívat.

Roční limit

Ministerstvo také plánuje roční limit doplatků za léky. Nikdo by podle tohoto plánu neměl zaplatit za rok více než určitou částku, ministerstvo uvažuje o 3000 korunách.

Jednou z variant regulačních opatření je i roční limit všech poplatků ve zdravotnictví, který by zahrnoval také poplatky za recept. Podle tohoto návrhu by pacienti neměli doplácet za své zdraví více než celkem 5000 korun ročně.

„Ještě nejsou jasné technické podrobnosti, jak by měla tato opatření fungovat,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Lidé proti poplatkům

Podle ministra mají poplatky sloužit jako opatření, které sníží vysokou spotřebu léků.

Ministr plánuje zavést i další poplatky - například 50 korun za návštěvu specialisty a dalších 50 korun za den strávený v nemocnici.

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala u agentury Median udělat Česká televize, souhlasí s poplatky za recept 30 procent Čechů. Největší podporu z možných poplatků má příspěvek za jídlo během pobytu v nemocnici. Souhlasí s ním polovina lidí.

Zavést poplatky chce ministerstvo od ledna příštího roku. Podporu ve Sněmovně však změny nemají jistou.

Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Chroničtí pacienti získají na recept slevu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chroničtí pacienti získají na recept slevu

Komentáře

další 3 komentáře
katango JAK DLOUHO  | 19. 03. 2007 14:18

už je pan ministr Julínek v politice a tedy mimo klinickou praxi ?

Jiří Jedlička Ekonomický i medicinský nesmysl  | 19. 03. 2007 09:51

Lékové recepty na dlouhý časový úsek (který bych odhadoval na cca 4 měs a déle) jsou jistě pohodlné pro pacienty. Přinášejí ale velmi značné riziko toho, že se mezitím změní zdravotní stav pacienta a bude tak nutné předepisovat léky nové, zatímco staré se prostě vyhodí. Velmi se také pro lékaře komplikuje možnost sledovat náklady na preskripci, protože při "automatických receptech" bez přímého elektronického spojení mezi lékárnou a ordinací není jasné, které léky si pac. v lékárně vyzvedl. Při velmi přísných regulacích na preskripci by to přinášelo zcela nepřijatelné riziko pro lékaře.

lékař místo slev kompenzace  | 16. 03. 2007 18:06

Pokud chce stát příspívat sociálně slabým občanů na cokoliv ( což je v principu dobře a je to nutné), nic proti tomu, tak ať jim proplácí účtenky za doplatky na léky, příspěvek na stravu atd.Ale proč mají zase zdravotníci suplovat sociální služby a řešit, kdo je či není sociálně slabý či potřebný, kdo hraje divadlo a kdo je skutečně v nouzi.Stát se opět zbavuje nepříjemných věcí a hází problém na zdravotníky, kteří jako hloupé stádo drží hubu a krok!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné