Chroničtí pacienti získají na recept slevu

Titulní obrázek

„Lidé, kteří berou stále stejný lék dlouhodobě, by platili za recepty příliš. Proto chceme zavést regulační opatření,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že zavede takzvané opakované recepty na léky. Díky tomu by měli chronicky nemocní lidé platit méně.

Reforma ministra Julínka počítá s tím, že pacienti zaplatí za každý předepsaný recept na léky 20 korun. Julínek však zároveň plánuje úlevy.

Právě chronicky nemocným lidem by například lékař vystavil recept platný velmi dlouhou dobu. Pacient by pak zaplatil jen za jeden lékařský předpis, na který by v lékárně dostával léky opakovaně.

„Lidé, kteří berou stále stejný lék dlouhodobě, by platili za recepty příliš. Proto chceme zavést regulační opatření,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Ministerstvo zatím přesně neví, kolik pacientů a které skupiny nemocných by takzvané opakované recepty mohly využívat.

Roční limit

Ministerstvo také plánuje roční limit doplatků za léky. Nikdo by podle tohoto plánu neměl zaplatit za rok více než určitou částku, ministerstvo uvažuje o 3000 korunách.

Jednou z variant regulačních opatření je i roční limit všech poplatků ve zdravotnictví, který by zahrnoval také poplatky za recept. Podle tohoto návrhu by pacienti neměli doplácet za své zdraví více než celkem 5000 korun ročně.

„Ještě nejsou jasné technické podrobnosti, jak by měla tato opatření fungovat,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Lidé proti poplatkům

Podle ministra mají poplatky sloužit jako opatření, které sníží vysokou spotřebu léků.

Ministr plánuje zavést i další poplatky – například 50 korun za návštěvu specialisty a dalších 50 korun za den strávený v nemocnici.

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala u agentury Median udělat Česká televize, souhlasí s poplatky za recept 30 procent Čechů. Největší podporu z možných poplatků má příspěvek za jídlo během pobytu v nemocnici. Souhlasí s ním polovina lidí.

Zavést poplatky chce ministerstvo od ledna příštího roku. Podporu ve Sněmovně však změny nemají jistou.

Aktuálně.cz

Chroničtí pacienti získají na recept slevu
Ohodnoťte tento článek!