Chtějí po Rathovi omluvu

Společnost Euromednet, která vlastní nebo provozuje největší síť soukromých nemocnic a zdravotnických zařízení v ČR, chce po ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi omluvu…

Ministr totiž před nedávnem řekl, že tato síť má nadstandardní smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

„Naše zařízení mají smlouvy standardní. Zisku nedosahujeme díky nějakým zvláštním smlouvám ani tím, že by si pacienti něco připláceli,“ řekl novinářům Marek Potysz, předseda představenstva AGEL, a. s., která vlastní soukromé nemocnice.

Dodal, že zisku dosahují centralizovanými nákupy pro jednotlivé nemocnice a také odstraněním korupce.

„Díky tomu jsme schopni dosáhnout snížení ceny u běžného materiálu o 5 až 25 % a u velkých investičních celků i vyššího. Společnost proto vyzvala ministra Ratha, aby se jim omluvil za svá slova o nadstandardních smlouvách.“

Euromednet je také proti návrhu zákona, který má parlament projednávat dnes. Jde o neziskové ústavní zdravotnické zařízení.

„Přijetí zákona znamená znárodnění, vyvlastnění, diskriminaci soukromého vlastnictví,“ prohlásil Potysz.

Na dotaz novinářů oznámil, že v Euromednetu má 40 % akcií španělská společnost ARIGLIA PROP. Předseda představenstva ale neví, kde sídlí, prý asi na Kypru. Fyzické osoby vlastní 60 % akcií, z toho 25 % rehabilitační lékař Roman Dudys, 25 % gynekolog Martin Polach a 10 % Tomáš Chrenek, spoluvlastník Třineckých železáren.

Euromednet věří, že poslanci návrh zákona nepřijmou, a pokud ano, ještě přesně nevědí, jak se zachovají.

Václav Pergl, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

uživatel: ekonom.zdravotnik@seznam.cz

Ministr zdravotnictví je věrným socialistou, a troufám si dokonce říci, že jako sociální demokrat je komunističtější než mnoho komunistů. Zákon o veřejných neziskových nemocnicích je totiž skutečně faktickým znárodněním. A slava pana ministra, že vlastníci se budou rádi hlásit k této formě organizace, jenom ukazují, že nemá vůbec žádnou úctu k vlastnictví a k majetku. Je jenom škoda, že někdo nemůže panu ministrovi podobným způsobem znárodnit jeho majetek (tři domy nebo podíly na nich, byt a podobně), respektive mu říci, „já Vám v těch domech budu bydlet, nebudu platit žádné poplatky, ale všechnu údržbu, pojištění a další náklady musíte zaplatit Vy“. Vždyť přesně toto chce on udělat krajům.

A že mohou být soukromé nemocnice úspěšné, to je přece normální. A zákeřnost pana ministra je jasná i z dalších věcí. Když před nějakou dobou kritizoval v televizním diskusním pořadu Nemocnici České Budějovice, uvedl zcela lživě, že v ní po přeměně na akciovou společnost došlo k poklesu mezd lékařů o 17 %. Pak se ale zjistilo, že tento údaj bez jakéhokoli prověření mu sdělil šéf LOKu, který asi ani neumí počítat, nebo si spíše pokládal svá zbožná přání za skutečnost, když tvrdil, že v roce 2003 byla průměrná měsíční mzda lékaře v nemocnici 49 tis. Kč. Ale toto zpřesnění se již nikde neobjevilo a ministr se nemocnici neomluvil.

Zdráhalová Zdena

Nevědí jak se zachovají? Nevědí jaká bude reakce? No, tak to je přinejmenším k smíchu. Strategie společnosti Euromedned je velmi dobře propracovaná, akorát si někdo dovolil proti některým záměrům položit na cestu malinkou překážku a světe div se, zatím není úplatný. Tak s tím, musí to být šok, jsme se ještě nesetkali! Strašit někoho se znárodněním-pánové zkuste už vymyslet něco nového.

Leo Puszkailer

Jestli měl euromednet nějaké zvláštní výhody či ne, to nevím, neví to nikdo z běžných občanů, jeden říká to, druhý tohle, budou se dohadovat, a pokud někdo nepoloží důkazy tak to zřejmě vyšumí. Sám za sebepro mě je překvapením,že má v euromednetu tak velký podíl zahraniční společnost, čím se zabývá? proč tam vstoupila? Toto zřejmě nebude uspokojivě vysvětleno a pro mě to získává zvláštní nádech. Za další, nevím jak se pohybují čísla, procenta a podobné záležitosti.Vím

ale od konkrétních zaměstnanců , že po převedení na akciovky platy poklesly. Koneckonců, týká se to i nemocnice, kde pracuji já, i když jsme v přípravě. Za další, jen nezřízený naiva si může myslet, že soukromá společnost bude uplatňovat top medecínu,vředová choroba se dá léčit 5 Kč/den i 5O Kč/den, tedy dle mého názoru, půjde jen o to, jak racionálně zdůvodnit, že terapie 5 Kč/den je dostatečně kvalitní.Chtějí po Rathovi omluvu
Ohodnoťte tento článek!