Chudoba: Stávka lékárníků 30. ledna bude

Stávka lékárníků 30. ledna bude. Potvrdil to v nedělním diskusním pořadu České televize prezident České lékárenské komory Lubomír Chudoba.
„Bude to protestní zavření lékáren na tři hodiny,“ oznámil…

Rath v ČT oznámil, že už je připraveno další snížení marží, ale neupřesnil, od kdy

Dodal, že lékárníci už mají připravenu ústavní stížnost na snížení marží z 32 na 29 procent, které vláda schválila od letošního ledna. „Půjdeme za některým z nezávislých senátorů,“ naznačil Chudoba, koho budou chtít získat pro ústavní stížnost. Sdělil, že Ústavní soud by měl rozhodnout, zda cenový výměr je platný nebo ke zrušení.

Ministr zdravotnictví David Rath oznámil, že už je připraveno i další snížení marží lékáren, ale neupřesnil, kdy to bude.“ Vlastimil Tlustý, předseda poslaneckého klubu ODS se s Rathem střetli kvůli stávce. Rath ji označil za stávku milionářů. V této souvislosti se odehrál ostrý dialog.

Shoda ve třech oblastech

Rath s Tlustým se kupodivu na třech opatřeních ve zdravotnictví shodli. Oba si myslí, že by bylo dobré:

* zavést dobrovolné zdravotní připojištění;

* dobrovolné příspěvky na nadstandardní služby;

* informovat pacienta o péči a ceně, za kterou mu byla služba odvedena.

Rath řekl, že něco podobného už zavedl ve fakultních nemocnicích. Ty musí dát pacientovi při odchodu znemocnice účet, aby viděl, kolik léčba stála. Rád by, aby se tato povinnost dostala i do zákona.

Oba aktéři mají rozdílné názory na spoluúčast pacientů. Rath oznámil, že je ochoten o ní diskutovat a stejně tak učinil i Tlustý. Ten však řekl, že ODS chce, aby roční strop spoluúčasti pacienta byl 3000 Kč. Rath uvedl, že ČSSD nic takového zatím nepřipravuje a že svůj koncepční záměr oznámí na ideové konferenci ČSSD koncem ledna.

Rathovy priority

Podle Ratha je nutná ekonomická stabilizace zdravotnictví, růst kvality zdravotní péče a tzv. humanizace medicíny, kdy lékaři budou dostatečně odměňováni za svoji práci. K tomu Rath mj. chce:

* udržet solidaritu mezi zdravými a nemocnými, tzn., že zdravý pacient ze svého pojištění přispívá na léčbu nemocného;

* zvýšit podíl hrubého domácího produktu, který jde do zdravotnictví ze současných 7 na 9 procent;

* síť neziskových nemocnic;

* podpořit soukromé ambulance. V pořadu vystoupil i nový generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Josef Čekal.

Podle něho není vhodné brát si překlenovací úvěr od banky, kterým by pojišťovna zlepšila své hospodaření. Přesto ale takovýto návrh správní radě VZP předloží a ta by ho měla tento týden projednat.

Rath řekl, že navýšením peněz státu za své pojištěnce, stoprocentní přerozdělení výběru pojistného a ucpání černých děr, kudy zpojištění tečou peníze, by se mohlo podařit, aby VZP na konci letošního roku byla přebytková. To ale neznamená, že jedenáctimiliardový dluh, který nyní má, úplně zmizí. Mohl by se však snížit na devět miliard.

*

Jak se v ČT hádali

Rath: Beru stávku jako legitimní věc v demokracii běžnou. Ale tentokráte nestávkují ti nejchudší, ale je to stávka trochu milionářů.

Tlustý: To je známá strategie komunistů zvenkova. Napřed vyvlastnit velkého kulaka a pak ty další menší. Akorát je v tom jedna chyba, pane ministře, že na konci jsou na řadě všichni.

Rath: Vy to asi znáte na rozdíl ode mne. V té straně jste byl dlouho…

Tlustý: Ano, v té straně jsem byl. U komunistů jsem byl. Ale nikdy jsem komunisticky nekonal a nemyslel. Vy se komunisticky chováte ještě dnes, sedmnáct let po revoluci.

Rath: Vy to v sobě prostě máte…

Václav Pergl, Právo

**

Ohodnoťte tento článek!