Chybějí lékaři. Někde už zavírají oddělení

nemocnice, chodba

Česká republika má zajímavý úkaz. Zatímco odborníci oficiálně mluví o tom, že v celé zemi chybí zhruba 700 lékařů, zdravotnická zařízení unisono prohlašují, že jim lékaři nikde nechybí.
Vyplynulo to z malé ankety Deníku, který oslovil představitele několika nemocnic v celé zemi.

Nicméně hlad po přijetí lékařů je evidentní. Stačí nahlédnout do Zdravotnictví a medicína nebo do Medical Tribune, což jsou odborné časopisy určené zdravotníkům. A hned je jasné, že lékaři si dnes mohou vybírat ze stovek nabídek všech oborů.

Kde jsou absolventi?

Každým rokem totiž ubývá absolventů lékařských fakult, kteří by se v nemocnicích ucházeli o práci. A představitelé zejména menších nemocnic teď mají noční můru z výzvy „Děkujeme – odcházíme“. Tou dali lékaři najevo, že opustí české zdravotnictví, pokud stát lékařům nezlepší platové podmínky. Tři tisíce lékařů podepsaly prohlášení, že v případě neúspěchu podají do konce roku výpovědi. „Bojím se, že půjde-li to tak dál, za chvíli nebude mít v našich nemocnicích kdo léčit,“ říká ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Nediví se ale, že zejména mladí lékaři chtějí odejít do ciziny. „Absolvent u nás dostává nástupní mzdu jen 15 640 korun hrubého měsíčně,“ vysvětluje.
Úhrady zdravotní péče od pojišťoven i další příjmy nemocnice prý nedávají ředitelům prostor pro výraznější zvyšování mezd.
Případný odchod několika lékařů by ve Stodu znamenal nutnost některé oddělení uzavřít. To už postihlo rodičky z Frýdlantska, kde nefunguje porodnice od července 2008. Vystresované nastávající maminky prožívají absurdní situace, protože sanitka je veze do Liberce, ale na půli cesty je přeloží do liberecké sanitky. Podobně museli kvůli nedostatku lékařů nedávno zavřít část interního oddělení v Sokolově. „V současnosti ale požadované limity již splňujeme,“ řekla Deníku Zdeňka Marková, mluvčí sokolovské pobočky Karlovarské krajské nemocnice.
Mnohem hůř na tom byli obyvatelé Liberecka. V Liberci bylo zavřené infekční oddělení celý rok. Po čase tam sice otevřeli aspoň ambulanci, ale nejbližší infekční oddělení bylo až v Ústí nad Labem, Praze, Hradci Králové nebo Mělníku.

V Anglii a Německu

Nemocnice zaznamenávají odchody lékařů do ciziny průběžně už delší dobu.
„K hromadným odchodům naštěstí nedochází, ale individuálně pozorujeme odchody do zahraničí, protože i absolventi tam mají lepší podmínky,“ řekla Deníku mluvčí nemocnice Břeclav Radomíra Schweitzerová. Břeclavští míří hlavně do Anglie a Rakouska. A v břeclavské nemocnici pracuje namísto nich řada lékařů a zdravotních sester ze Slovenska.
O něco lepší je situace ve Fakultní nemocnici v Plzni. Někteří lékaři zkoušeli odejít za prací například do Anglie či Austrálie i Německa, ale několik už se z Anglie a Austrálie vrátilo zpátky.
Zabránit odchodům ovšem žádná nemocnice nedokáže. „Máme sice určité omezené prostředky pro motivaci pracovníků, ale tyto prostředky nejsou neomezené. Permanentní podstav pracovníků ve zdravotnictví nemohou vyřešit,“ uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která provozuje několik nemocnic v Ústeckém kraji.
Na nedostatek absolventů si ale nestěžuje – nedávno jich přijali dokonce 47. „Velice se nám osvědčil náš stipendijní program,“ pochvalují si v Ústí nad Labem.

Chybějí lékaři. Někde už zavírají oddělení
Ohodnoťte tento článek!