Přejít na obsah

Chybějí zubaři i praktičtí lékaři, vedení kraje řeší, co s tím

zpět
21.7.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: media.rd.com

stomatologie, zubař | Zdroj: media.rd.com

 

Nemocní lidé v Moravskoslezském kraji mohou mít brzy potíže. Kvůli ekonomické krizi nejspíš budou chybět ve zdravotnictví peníze, v regionu je nedostatek zubařů i praktických lékařů. Ubudou zřejmě akutní lůžka v nemocnicích.

Vyplývá to ze závěrů komise, která vypracovala analýzu nemocnic a zdravotnických zařízení zřizovaných Moravskoslezským krajem.

„V současné doznívající ekonomické krizi může dojít ke stagnaci, nebo poklesu výběru zdravotního pojistného, což se může projevit na reálných příjmech nemocnic v nejbližších dvou letech,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Problémy zřejmě nastanou se zajištěním stomatologické péče.

Studie uvádí, že odborná úroveň zubařů v kraji je kvalitní, stomatologů je však dlouhodobě málo. Zatímco na jednoho zubního lékaře v Česku připadá průměrně 1580 pacientů, v kraji je to 1716 pacientů.

„K nejakutnějším slabým stránkám patří trvalý nedostatek stomatochirurgů a alarmující nedostatek ortodontů, také nevyřešené otázky vzdělávání stomatologů. Problematická je péče o chrup dětí, kdy se změnou zdravotního systému nejsou již centrálně zajišťovány školní preventivní prohlídky,“ řekla Vlčková s tím, že největší problém je v tom, že stomatologové stárnou, a zároveň je nízký počet studentů na stomatologických fakultách.

Dodala, že podobná situace je i u praktických lékařů.

Ze studie také vyplývá, že kraj ve svých zařízeních bude zřejmě postupně snižovat počet akutních lůžek a přibudou lůžka následné péče.

Vedení kraje také navrhuje, aby se jednotlivé krajské nemocnice zároveň specializovaly.

V každé by měly zůstat zachovány čtyři základní obory - interna, chirurgie, pediatrie a gynekologie s porodnicí. K tomu by se měla každá specializovat na obor, ve kterém by vynikala a poskytovala pacientům nejlepší péči.

Například Bílovecká nemocnice by se měla specializovat na chirurgii ruky, diabetickou nohu, obezitologii a paliativní péči. Havířovská nemocnice by se mohla zaměřit na infekční lékařství, urologickou operativu a následnou péči.

Novojičínská nemocnice se zřejmě zaměří na onkochirurgii a internu, krnovská nemocnice na ortopedické výkony, ORL a oční operativa budou záležitostí nemocnice v Karviné-Ráji.


Autoři

Mirka Chlebounová, Regionální deník

Komentovat článek: Chybějí zubaři i praktičtí lékaři, vedení kraje…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chybějí zubaři i praktičtí lékaři, vedení kraje…

Komentáře

další 3 komentáře
NATTER STUDIE???  | 22. 07. 2010 08:43

Co to musí být za TROTL co vypracoval studii o odborné úrovni stomatologů. Musí to mít vymatlané nejenom v hlavě , ale i jinde. Možná , že porovnával úroveň v Rumunsku a Moldávii s úrovní stomatologů v ČR , pak jsme opravdu světová špička. Nic neříkající studie , kterou zase zaplatil daňový poplatník nekompetentnímu zloději.

cifo ha  | 21. 07. 2010 22:18

nedostatek praktiku? a kde proboha??

František Hastík Co s tím.  | 21. 07. 2010 11:02

Za nedostatek praktiků a zubařů může buď centrální vláda či vedení kraje, které má zdravotnictví na starosti. Pokud se vina svalí na vedení kraje, je opodstatnělé zřízení krajské lékařské fakulty za několik miliard korun, která bude "produkovat" potřebné odbornosti. Absolventi, v rámci osobních svobod, budou houfně prchat do zahraničí za lepšími výdělky, a budeme stát znova na začátku, kdy budeme řešit problém nedostatku praktiků a zubařů. Nebylo by daleko lepší udělat takovou reformu zdravotnictví, ve které budou moci praktici a zubaři prodat svou kvalitu? Pro začátek to chce skutečně maličkost: Zrušit paragraf Fišerové.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné