Chybějící zubaře v Česku začínají nahrazovat zubaři z ciziny

Titulní obrázek

Chybějící zubaře v Česku začínají na řadě míst nahrazovat zubaři z ciziny. Ze 7048 zubařů je 172 cizinců, z nich 119 ze zemí EU a 53 z jiných zemí. Česká stomatologická komora (ČSK) má program, jak úbytku tuzemských odborníků zabránit. Zubaři totiž stárnou a do oboru přichází málo absolventů. Pětina zubařek a devět procent zubařů je ve věku 50 až 54 let a jen o něco méně jich je ještě starších. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta…

„Zatím naprostá většina zubařů jsou Češi. Nejvíce cizích zubařů jsou Slováci, ze zemí mimo EU jsou to hlavně Ukrajinci a Rusové. Část lidí je z arabských zemí, vystudovali v Česku a zůstali u nás,“ řekl prezident ČSK Jiří Pekárek.

Program komory se zaměřuje v první řadě na zvýšení počtu zubních lékařů. To znamená především zvýšit počty studentů. Další cestou je seznamovat starší lékaře s novými postupy a materiály. Tím se prodlouží doba, kdy mohou vykonávat praxi. „Lékaři z ciziny jsou také vítáni, ale nedostatek nevyřeší,“ míní Pekárek.

V programu komory je také změna systému poskytování péče. Nyní je podle Pekárka „horní“ vrstva klinik a „dolní“, velmi široká vrstva praktických zubních lékařů. Kliniky jsou zahlceny i běžnou péčí, a praktici se naopak trápí ošetřením, s nímž nemají zkušenosti. Komora navrhuje, aby v každém okrese byla alespoň jedna chirurgická ordinace, počítá také s ordinacemi pro handicapované. Zubní pohotovosti by měly pečovat o pacienty, kteří nemají svého zubaře. Tím se uvolní prostor běžným praxím na vlastní pacienty.

Podle komory je třeba také změnit dosavadní složení týmů, vedle zubařů by v nich měly být dentální hygienistky nebo preventistky. Zubař tak získá více času na odbornou zubařskou práci.

Změnit by se podle zubařů měla také motivace pacientů. Národní program podpory zdraví se má zaměřit na prevenci, současně by měly být některé výkony vyčleněny z pojištění. Lidé by si podle návrhu komory měli nově platit výplně a ošetření kořenových kanálků.

Prevenci, chirurgické výkony a péči o děti do 18 let by nadále hradily v plné výši zdravotní pojišťovny. Ušetřené peníze by šly na prevenci. Zatím si pacienti hradí zhruba 20 až 25 procent péče, hlavní podíl na tom má protetika. Podle plánů komory by měli lidé platit 40 procent a zdravotní pojišťovny 60 procent péče.

ČTK

Chybějící zubaře v Česku začínají nahrazovat zubaři z ciziny
Ohodnoťte tento článek!