Chybí heliport, jeho stavba se odkládá

Léta neřešený problém znovu připomněla politikům z východu Moravy letošní dlouhá zima. Pokud budou tamní obyvatelé potřebovat rychlou lékařskou pomoc, nemají jistotu, že k nim dorazí včas…

V pohraničí se v kopcovitém terénu sanitky k pacientovi mnohdy nedostanou

Sanitky se k domům roztroušeným po kopcovitém terénu kvůli zasněženým cestám mnohdy vůbec nedostanou.

A stavba heliportu, přistávací plochy pro vrtulníky, se už pět let odkládá. „Situace si tady vyžaduje nějaké řešení. Jaké, to teď nejsem schopen domyslet,“ řekl starosta Lopeníku Vojtěch Vráblík.

Právě politici přišli před pěti lety s nápadem postavit v některé z pohraničních obcí a zároveň v nedalekém Uherském Brodě plochu, na které by mohly bez problémů přistávat vrtulníky, a dopravovat tak pacienty bojující náhle o život do míst s odpovídající lékařskou péčí. Impulsem jim byla příhoda z Žitkové.

Kraj druhý helioport nevyloučil

V lednu 2000 tam zemřela šedesátiletá žena, kterou při oslavě narozenin postihl srdeční záchvat. Lékaři se k ní autem nemohli po zaváté silnici dostat a pěšky museli překonávat několikametrové závěje.

Změnilo se od té doby něco? „V zásadě ne,“ konstatuje Stanislav Lečbych, ředitel Městské nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě.

„A je to škoda, protože tato zima znovu potvrdila, jak obtížně se do některých míst v pohraničí dostává sanitka. Heliport by pomohl, my ale nejsme ti, kteří mohou jeho stavbu prosadit,“ řekl Právu ředitel Lečbych.

Konkrétně radnice v Uherském Brodě vybrala pro heliport vhodné místo v blízkosti tamní nemocnice, financovat jeho stavbu ale nechce.

„Je to v první řadě věc kraje, ten se o to musí postarat,“ vysvětlil uherskobrodský místostarosta Stanislav Zápeca (KDU-ČSL) ve shodě s ředitelem tamní nemocnice.

Jenže krajští politici momentálně místo pohraničí preferují stavbu heliportu u Baťovy nemocnice ve Zlíně, vrtulníky by tam mohly přistávat už příští rok.

„Právě Baťova nemocnice je tou, kde většina převážených pacientů skončí,“ zdůvodnil priority mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Patrik Kamas.

Stavbu druhého heliportu v blízkosti slovenské hranice nevyloučil, podmínil ji ale delší diskusí nad dlouhodobějšími záměry kraje.

Situaci v okolí Lopeníku, Žitkové a Starého Hrozenkova ještě komplikují potíže s přejezdem státní hranice. Slovenští záchranáři se sice do pohraničních vesnic dostanou rychleji než jejich čeští kolegové, zasahovat ale kvůli formálním problémům s přejezdem státní hranice nemohou.

„Připravujeme dohodu se všemi pohraničními státy, změní se to,“ slíbil Václav Šebor z ministerstva zdravotnictví. Kdy konkrétně se tak stane, to už neupřesnil.

Právo, Marek Tvrdoň

Ohodnoťte tento článek!