Přejít na obsah

Chybí peníze pro traumacentra

zpět
28.2.2008

Česká společnost pro úrazovou chirurgii varuje, že péče o pacienty s těžkými úrazy je ohrožena. Traumacentrům chybějí peníze, ročně 200 až 400 milionů korun. Společnost navrhuje změny ve financování: zdravotní pojišťovny by měly platit centrům podle výkonu, ne v paušálu. Hradí tak už léčení v onkologických centrech. Pokud pojišťovny na návrh do pololetí nepřistoupí, chystá se část nemocnic omezit provoz center...

Podle pojišťoven už jednání o změně plateb běží.

„Peníze investované do ošetření těžkých úrazů jsou velmi efektivní, protože vracejí pacienty do normálního pracovního života,“ uvedl předseda společnosti Leopold Pleva. Navrhuje, aby platby pro traumatologická centra byly vyňaty z paušálu a střediska je dostávala podle odvedených výkonů. Bod, kterým se ošetření oceňují, by měl hodnotu 1,48 koruny. Použitý zdravotnický materiál by se proplácel v plné výši.

„Cenové návrhy jsou nešťastné a v této podobě nepřijatelné. Jednáme o jejich zpřesnění,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Potvrdil, že pojišťovny vědí, jak financování center zlepšit. Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka je připravena aktualizace sazebníku služeb, která chirurgickým oborům zvýší platby za režii. Podle Plevy ale žádný z dosavadních návrhů pojišťoven nepřinesl nemocnicím více peněz. „Pokud pojišťovny nejsou ochotny pokrýt náklady na tuto péči v plné výši, nesou za její omezení a zhoršení odpovědnost,“ varoval. Prohlubující se ztráty center vedou k zaostávání oboru, nemocnice do jejich rozvoje neinvestují, jak by měly. Podle Plevy zvažují omezení kapacit pražská vinohradská nemocnice či ostravská fakultní nemocnice.

E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Chybí peníze pro traumacentra

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Chybí peníze pro traumacentra

Komentáře

1 komentář
Tomík Julínek regulační poplatky  | 28. 02. 2008 14:15

Důvodem problému je, že záchranáři nevybírají důsledně regulační poplatky od těžce raněných, a neodpovědně je vozí do traumacenter. Kdyby záchranáři odvezli jen toho kdo zaplatí, tak by lidi tak neuváženě neupadávali do bezvědomí nebo hemoragického šoku! Říkal to i Tomík Cikrtek, a ten tomu rozumí!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné