Přejít na obsah

Chybí sto tisíc dárců krve

zpět
28.7.2009

V České republice chybí asi 100 000 dárců krve. I to je důvodem, proč je teď v čase dovolených krve nedostatek. "Potřebovali bychom, aby dárců krve byly přibližně čtyři procenta populace, což zatím není," řekl včera Právu docent Marek Trněný, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze na Karlově náměstí...

Tento ústav, kde se léčí závažná krevní onemocnění, potřebuje pro pacienty velké množství krve a jsou chvíle, kdy dárcovství doslova zachrání život pacientovi. Spoustu krve také spotřebují rodičky, pacienti při transplantacích a náročných operacích. Dárců krve je v ČR registrováno přibližně 300 tisíc, ale do ideálního počtu podle doporučení Rady Evropy - což jsou čtyři procenta dárců v populaci - chybí už zmíněných 100 000 dárců.

„Potřebujeme získat hlavně mladé lidi, i když krev se může darovat od 18 do 65 let,“ říká docent Trněný. Muži mohou krev darovat čtyřikrát a ženy třikrát ročně, ve výjimečných případech může být počet odběrů o dva vyšší.

Dárců krve v naší republice ubývá od roku 2001, kdy připadalo 36 evidovaných dárců na 1000 obyvatel. Dnes je to jen 29 na 1000 obyvatel.

V tuto chvíli nemocnice ještě mají krevní zásoby, ale očekává se, že na začátku srpna se situace podstatně zhorší, protože většina současných dárců bude na dovolené.

Krize bude v srpnu

„Léto je vždy období, kdy je krve nedostatek a každý dárce je vítaný,“ potvrdila Právu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která v minulých dnech sama krev darovala.

V ČR je výhradně bezpříspěvkové dárcovství krve. Jak ale sdělila docentka Zdena Gašová, která v ústavu hematologie pracuje již 26 let, pokud ústav volá dárce na tzv. pohotovost, tedy že nutně potřebuje právě jejich krev, dostávají dárci za to 900 korun.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Chybí sto tisíc dárců krve

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chybí sto tisíc dárců krve

Komentáře

dalších 5 komentářů
Petr Bouzek Tak tak  | 28. 07. 2009 20:48

naivní ovčánci odevzdávají krev za nic, jiní z toho mají superkšeft. Obvyklé v našem Čekistánu. Není nad to mít Jánského plaketu. To je největší možná rozkoš. P.S. Možná, kdyby ti ovčánci věděli, co se s jejich krví děje, už by tak nadšení nebyli.

t.c. v zahr. Tak tak  | 28. 07. 2009 12:27

Byl jste rychlejsi. Z entusiasmu darcu krve jini docela dobre tyji.

Jiří Antonín Votýpka Zaplaťte a krve bude dost.  | 28. 07. 2009 11:55

U nás je asi důležité běžné věci tisickrát a více opakovat! Je třeba zaplatit dárci nejméně 50% částky za kterou se krev dále prodává a účtuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné