Přejít na obsah

Chystají se krizové scénáře

zpět
8.2.2011
pacient, nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, sestraZdroj: www.uncg.edu

pacient, nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: www.uncg.edu

 

Výpomoc fakultních, tedy státních a také soukromých nemocnic a dalších poskytovatelů ambulantní péče. Zároveň větší zapojení zdravotnických dopravců, kteří by převáželi pacienty tam, kde by jim mohli pomoci.

To je ve stručnosti krizový scénář šéfa rezortu Leoše Hegera (TOP 09), podrobně o něm bude dnes diskutovat Bezpečnostní rada státu. Ta se bude zabývat situací, která může nastat po začátku března odchodem většiny z téměř čtyř tisícovek protestujících lékařů.

„Musí dokonale fungovat dispečink, aby bylo zmapováno, kde je ta či ona kapacita a průběžně to sledovat,“ řekl včera deníku E15 Heger.

Ministr chce v rámci svého úřadu zřídit zvláštní centrum, které by sledovalo situaci v jednotlivých krajích a koordinovalo mezi nimi spolupráci. „Nutná bude i kooperace mezi hejtmany a integrovaným záchranným systémem,“ dodal.

Kritická může být situace na Vysočině, kde dalo výpověď nejvíce lékařů, konkrétně 56 procent. A třeba v Praze mohou nastat vážné problémy na neurologických a porodnických pracovištích. „Rodičky bychom museli převážet tam, kde by měli volno. Jinak to udělat nejde,“ poznamenal Heger.

Ministerstvo už jednalo jak se zástupci privátních poskytovatelů zdravotní péče, tak s pojišťovnami. „Musí mobilizovat finanční zdroje pro zařízení, kam budou přicházet pacienti z částečně nebo úplně uzavřených nemocnic,“ poznamenal Heger.

Ministr včera zároveň podepsal příkaz, aby ředitelé fakultních nemocnic od března zvýšili lékařům platy o pět až osm tisíc korun měsíčně. „Kdo neuposlechne, bude mu hrozit sankce, která může skončit až odvoláním,“ poznamenal Heger. Ten slíbil lékařům dohromady 1,5 miliardy, dalších 500 milionů mají dostat sestry a ostatní zdravotnický personál.

Vedle vlády se začaly na odchod lékařů chystat i kraje a šéfové nemocnic. Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni například nabídla dopisem všem lékařům peníze, které požadovali, tedy osm, deset a 12 tisíc korun k platům navíc. Za to bude požadovat, aby doktoři okamžitě stáhli výpovědi a snažili se spolupracovat.


Komentovat článek: Chystají se krizové scénáře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Chystají se krizové scénáře

Komentáře

další 4 komentáře
Michal Uhler  | 8. 02. 2011 22:01

AČR disponuje přibližně 70 vrtulníky, z toho jsou čtyři desítky přepravní, sanitky by se daly počítat v desítkách. Vláda zřejmě není jediná, kdo nemá relevantní informace nebo inteligenční průměr pod 80 ;-)

juraj Vojsko nás zachrání  | 8. 02. 2011 18:43

tak jsem slyšel výsledky krizové rady státu, hlavní částí bylo jásání novinářů že vše je vyřešeno, protože pomůže Vojsko. Vojenské nemocnice, vojenští lékaři, vojenský transport. Tak neví,´m, dělám na okresní nemocnici, operujeme na našem oddělení 2,5tis pac ročně a cca 40 tis amb vyšetření za rok(dost makáme) tak kdyby se to položilo u nás, nebo dokonce plošně, sákriš, co by to vojsko s 5 vrtulníkama dělalo, kolik mají vlastně sanitek? A kolik mají porodníků a dětských lékařů arařů a internistů. Vláda zjevně buď nemá relevatní informace, nebo jejich inteligenční průměr je pod 80( což se mi nezdá) nebo blafují. Šéf pražské záchranky říká, že není možné zásadně zvýšit činnost jejich služby.(CT24 interview) Tak nevím

dogous sybila  | 8. 02. 2011 16:23

Sybila by řekla, současnost nečeká dobrá budoucnost. :-)))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné