Chystané vyhlášky mají zdravotníci za Rathovo poslední sbohem

Za „poslední sbohem“ označili představitelé zdravotnické obce vyhlášky, které vydává ministr zdravotnictví David Rath ještě před svým odchodem z funkce. Kromě lékové vyhlášky, která stanoví výši úhrad z pojištění, a tedy doplatky pacientů, je to vyhláška umožňující koupi volně prodejných léků v obchodech…

Praha – Za „poslední sbohem“ označili představitelé zdravotnické obce vyhlášky, které vydává ministr zdravotnictví David Rath ještě před svým odchodem z funkce. Kromě lékové vyhlášky, která stanoví výši úhrad z pojištění, a tedy doplatky pacientů, je to vyhláška umožňující koupi volně prodejných léků v běžných obchodech či u pump. Dalšími vyhláškami chce Rath rozšířit síť výdejen léků, zavést elektronický recept a stanovit vzor pro uzavírání smluv mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením.

Většina norem směřuje k lékárníkům, podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je to „msta“ za to, že lékárníci ministra kritizují. O změnách v úhradách léků z pojištění nemá podle něj komora žádné informace. „Komora byla z jednání vyloučena, takže se vyjádříme, až bude ve formě číselníku na jednotlivé léky,“ řekl Chudoba. „Podle mých informací došlo v řadě skupin ke snížení, ale u jednání jsme nebyli, takže nevím, nakolik firmy sníží ceny léků, aby se do úhrad vešly,“ dodal. Do cen léků je zahrnuta i změněná marže.

Rath své kroky vysvětluje tím, že chce zbrzdit růst výdajů pojišťoven na léky. Vydal k 1. dubnu seznam léků plně hrazených z pojištění, kde si podle něj mohou pacienti po poradě s lékařem vybrat na svoji nemoc lék bez doplatku.

Podle odborníka na lékovou politiku a bývalého ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Pavla Mazana lze od srpna očekávat razantní škrty v úhradách a růst doplatků pacientů. „Dá se říci, že je to takové poslední sbohem současného vedení ministerstva,“ shrnul. Propočty doplatků na konkrétní léky zatím nemá.

„Podle kolegů, s nimiž jsem mluvila, neuznalo ministerstvo vstup žádných nových léků,“ řekla výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová. Firmy podle ní napadají i to, že nemají dost času na připomínky. Původní pokyn ministra jim dával 15 dní, pak ministr zkrátil lhůtu na pět dní. Podle Mikotové budou odvolání stovky, budou složitá, včetně argumentace, a ministerstvo nemá ani zázemí, aby je zpracovalo. „Je evidentní, že pan ministr to chce rychle podepsat a lhůty pro odvolání zkrátil proto, aby to stihl, než případně odejde z funkce,“ řekla.

Řešením podle výrobců je vyhlášku zrušit a nechat platit původní, to by podle nich byla vzhledem k pacientům jediná možná varianta.

Mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a malých nemocnic prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek řekl, že se zabývali vyhláškou o rámcových smlouvách. Podle vyjádření právníků nemá prý ministr oprávnění vyhlášku vydat. „Proto ji nebudeme respektovat a dojednáme si smlouvy s pojišťovnami sami,“ řekl. Na znění rámcové smlouvy se již dohodli s pojišťovnami lékárníci. Smlouvy o ostatních druzích péče budou podle Pekárka do dvou týdnů.

Vyhlášky týkající se lékáren ostře napadá Česká lékárnická komora. Podle ní ohrožuje lékárníky i pacienty. Doposud byl lékárník garantem toho, že pacient nedostane lék, který by mu v kombinaci s dosud užívaným přípravkem škodil. Obchodník v samoobsluze či na pumpě mu toto varování nedá. Ministr vysvětlil rozšíření prodejních míst a zmírnění požadavků na vybavení výdejen tím, že chce zvýšit dostupnost léků pro občany.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Nezlobte se na mne kolegové lékarníci, ještě se nikdy nestalo, alespoň co já pamatuji, že by se nějaký lékarník, či výdejčí léčiva v lékárně, zajímal, byť jen jednoduchým dotazem u pacienta o údaj, jaké léky pacient již užívá. A to ani v případě, kdy např. velmi korpulentní dáma ve frontě přede mnou dostává na recepty léky zřejmě od internisty v množství více než obrovském a ještě si k tomu pro jistotu nechá přinést „nějaké vitamíny“, přičemž výdejčí léků, stydím se za slovo kvalifikovaný lékarník, jí přináší Koenzym Q a Geriavit,se slovy, to si vezměte, to je dobré, to vám pomůže. Tato pacientka to všechno nahrne do nákupní kabely a zaplatí něco přes 1000 Kč. A to je prosím zjevně důchodkyně. Tak takhle to je doopravdy. Zpytujte raději svědomí !

Mgr. Škrabalová

Ad MUDr.Rozsíval. To, co takto vnímáte a kritizujete, mě zlobí také, ale nemůžete mluvit obecně. Lékaři a jejich výdej léků s doplatky, popř. předražených parafarmak v ordinacích je také otázka k diskuzi. Ve zmiňovaném případě to již začalo zvýšenou preskribcí lékaře. Já pamatuji výdej v tzv. dispenzačním boxu, kde bylo možné situaci vstupem jednotlivým prokonzultovat. Dnes jsou tzv. lékové karty /prosím neplést s klientskými slevovými!/, kde je hlídání pacienta zautomatizováno a vyžaduje od lékárníka pouze schopnost analýzy a syntézy v úsudku a radách, což se za farmacii nabízelo jako jeden z bodů šetřících výdaje ve zdravotnictví.

Podobná pomoc je v IZIP knížkách a diagnózách. Uznáte sám, že dnešní výdej ve „společných“ frontách intimní a odborné konzultace téměř vylučuje /viz řízený přístup do ordinace/. Já jsem zdrženlivá v hodnocení práce lékaře, až si sám vyzkoušíte mechanismus zdravotnického zařízení dle registrace,kontrol a práce v zázemí, ale z vnějšku přijímáného pouze jako obchod, což někteří „kolegové“ ještě umocňují, můžete relevantně hodnotit.

Jan Kalous

Pan doktor se velice mylí! Já mám s lékárnami ty nejlepší zkušenosti. Vždy, na rozdíl od Vás lékařů, mi poradí a navíc se citím jako jejich klient a ne jako bezsvéprávná osoba, která se nemá na nic ptát a hlavně dělat co se řekne. Již několikrát mi v lékárně sdělili, že užívané kombince léků nejsou ideální a po ověření u známého lékaře mi to bylo potvrzeno. Také mi povětšinou nabídli levnější alternativu léků a ne jako u mého praktického lékaře, kde vytahuje ze šuplete jakési léky a pokaždé ke všemu jiné podle toho jaký kšeft mu farmaceutická firma nabídla. Bojme se, až si lékaři s léky vybudují další kšeft. To budeme teprve vidět kolik nás to bude stát.

Tesař L

Vzpomínám si na zkoušku z klinické farmakologie, kdy z praktické části, z lékových interakcí,nás zkoušel prof MUDr Mazák, za použití chorobopisů z jeho oddělení.Potom přišlo zklamání po příchodu do praxe,kdy nucenou prioritou byla rychlost výdeje, jinak se magistr utopil v nekonečné frontě pacientů.Nyní je to obdobné,nutnost dostatečného rp pro nezbytný obrat nás často nutí pracovat rychle.Pokud přijde pacient s rp od jednoho lékaře, postřehneme duplicity nebo na první pohled patrné inkompatibility,/ pokud se vyskytnou/, v případě rp od více lékařů často otvíráme AISLP.

Na důkladnější práci často není čas,protože si nemůžeme dovolit navíc VŠ pro konzultační činnost, ikdyž jsme to plánovali.Pokud by chtěla tato společnost využít kvalifikace farmaceutů, muselo by se změnit odměňování, např část z marže, část právě za odbornou činnost.Co se týká toho Geriavitu, v době tel.reklam je opravdu jednodušší nabídnout přímo Geriavit,než po diskuzi s kupujícím stejně u něho skončit.

PharmDr.Milan Havlíček

Vážený pane doktore Rozsívale,jsem lékárník a již 3 roky používám lékové karty. Pochybuji, že vůbec tušíte, o co se jedná. Mohl bych ze své praxe uvést řadu případů, kdy nevhodná kombinace léků nebo nesprávné dávkování mohly poškodit zdraví pacienta, pokud bych tomu nezabránil. Pokud bych klesl na vaši úroveň, mohl bych na základě několika případů hrubě urazit celou lékařskou obec.Proč bych to ale dělal? Jsem přesvědčen, že absolutní většina lékařů ale i lékárníků mají svou práci rádi a pracují podle svého nejlepšího svědomí.

PharmDr.Skopová

Také jsem měla poněkud jiné představy o možnostech ovlivnění správnosti farmakoterapie z pozice lékárníka. Ale v rámci možností a kompetencí se o to opravdu alespoň u nás snažíme. Pravda, některé lidi nezajímá vůbec nic jiného, než kolik budou doplácet. Ale mnozí se ptají a i když ne, zkusím naťuknout, pár informací možná sem tam i skoro vnutím – a oni se příště už začnou zajímat sami. Ale mrzí mě, když pacientovi, který lamentuje nad doplatkem, sdělím, jaký že je dostupný stejný lék bez doplatku a lékařka mi po té rozčileně telefonuje, že si toto mé počínání nepřeje, protože jí pak „nevychází studie“.

Havlíčková

Ad MUDr Rozsíval

Vážený pane doktore, nám zase připadá hrozné, když otec nemocného dítěte přijde do lékárny prosit o výměnu prošlého Cefaclenu, který obdržel od ušního lékaře se sdělením, že nevadí že přípravek exspiroval již před měsícem, když mu ho právě naředil (možná vodou z kohoutku), nebo když pacient dostane od internisty načaté balení Warfarinu, v němž jsou už některé tablety rozpůlené. Také příklad z praxe.Chystané vyhlášky mají zdravotníci za Rathovo poslední sbohem
Ohodnoťte tento článek!