Přejít na obsah

Cikrt: asistentky nás nevytrhnou

zpět
8.12.2008

Současný porodní boom a z něho plynoucí problémy s umísťováním rodiček v pražských porodnicích by podle ministerstva zdravotnictví (MZ) příliš nezlepšila ani větší podpora tzv. porodních asistentek, které by mohly pomáhat matkám rodit doma...

Právu to řekl mluvčí MZ Tomáš Cikrt. Podle něj porodní asistentky mohou dnes po domluvě s lékaři spolupracovat při porodech na půdě nemocnic.

Jako příklad nemocnice, kde tento systém má fungovat, uvedl Cikrt Olomouc. Na otázku Práva, že v případě nějakých komplikací by přece odborně vyškolená asistentka sama bez meškání zavolala sanitku, která by rodičku jako akutní případ převezla do nejbližší nemocnice, Cikrt řekl: „Ano, to tvrdí asistentky. My si to ale nemyslíme. Navíc většina žen chce stejně rodit v nemocnici,“ obhajoval postoj MZ k porodním asistentkám.

Ještě předtím Cikrt téma porodních asistentek zpochybnil. „Vy asi toho o zdravotnictví moc nevíte, že? Jinak byste mohl vědět, že dlouhodobě nejsme příznivci porodů doma, řekl redaktoru Práva a pokračoval: „V takovém případě totiž nemůžeme pro matku i dítě garantovat bezpečí a my nechceme, aby se České republice, která má jednu z nejnižších úrovní dětské úmrtnosti, v tomto směru zhoršily statistiky.“

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Cikrt: asistentky nás nevytrhnou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cikrt: asistentky nás nevytrhnou

Komentáře

dalších 8 komentářů
Levap Olhásov Demagogie hrubého zrna  | 9. 12. 2008 12:08

To, že většina žen chce rodit v nemocnici neznamená, že k tomu donutíme všechny. Demokracie není diktatura většiny, to si pan Cikrt plete. Úroveň demokracie se pozná podle toho, jak se staví ke svým menšinám, což ženy, toužící rodit doma, bezpochyby jsou. To ale pan Cikrt nikdy nepochopí, on je schopen říci, že tím nejdůležitějším v tomto problému nejsou rodičky, ani jejich děri, ale statistiky... Zvedá se mi žaludek, teď před obědem.

Levap Olhásov Re:Re:Chybí jasné propočty.  | 9. 12. 2008 12:02

Ale to přece rodičky i PA potvrdily, že ano! Ten, kdo to nechce slyšet a staví se na zadní, jsou představitelé medicínského průmyslu.

internet.tržiště zdr Re:Re:Re:Ženě při porodu a kdo teda ?  | 9. 12. 2008 07:49

ZP mají informační asistenční služby na zajištění služeb.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné