Cikrt: Pacienti i lékaři mohou mít užitek z konkurence firem

Titulní obrázek

„Svým způsobem je užitečné, že nabídky jsou různé. Zároveň bude dobře, když stále zůstane jistá síla lékařů, kteří podnikají samostatně. Každý lékař se rozhodne podle svého, stejně jako se rozhodnou pacienti podle služeb, které tyto řetězce nabízejí,“ řekl Cikrt…

Pacienti i lékaři mohou mít podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta užitek z toho, že se firmy začaly předhánět v nabídce lékařských služeb.

Společnost MediClinic skupuje praxe lékařů a jejich pacientům slibuje zachování ordinace v místě, kam jsou zvyklí chodit. Projekt Moje ambulance zase láká pacienty, aby přešli do jejích ordinací, kde je lékaři ošetří kdykoli i večer a bez čekání.

„Svým způsobem je užitečné, že nabídky jsou různé. Zároveň bude dobře, když stále zůstane jistá síla lékařů, kteří podnikají samostatně. Každý lékař se rozhodne podle svého, stejně jako se rozhodnou pacienti podle služeb, které tyto řetězce nabízejí,“ řekl Cikrt ČTK.

Nabídku MediClinic považuje prezident České lékařské komory Milan Kubek za dobré řešení pro lékaře, kteří končí a nemají komu předat praxi. Podobně se vyjádřil člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

„Pokud je lékař v důchodovém věku a potřebuje skončit, naprosto chápu, že se rozhlíží kolem a ordinaci prodá,“ řekl ČTK Jelínek. Pokud MediClinic hodlá podpořit vzdělání mladých lékařů, aby pak převzali vedení těchto praxí, je to podle Jelínka jen dobře.

Mnohem ostřeji se Jelínek vyjádřil k projektu Moje ambulance. Vadí mu masivní nábor lidí. Náboráři dávají k podpisu registrační lístky v okolí stanic pražského metra. Za dva měsíce získali v hlavním městě 5000 lidí.

Dalším náborářem je Zdravotní pojišťovna Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Jen za srpen zdvojnásobila počet pojištěnců na 18.000.

„Čím bude větší pluralita nabídek, tím lépe. Určitě by nebylo dobré, kdyby převážil jeden způsob, pak by si majitel mohl diktovat. Ale toho se neobávám, nabídka je pestrá a způsoby jsou různé. Ministerstvu zdravotnictví to nevadí – věřím v inteligenci a svobodné myšlení lékařů i pacientů,“ komentoval situaci Cikrt.

Předseda představenstva společnosti MediClinic Petr Švrček dnes novinářům řekl, že získali 30 praxí, do konce roku jich chtějí mít stovku. Řadu zájemců o prodej prý odmítli, chtějí jen praxe kvalitní, které mají mezi pacienty dobrý zvuk.

První místopředseda představenstva MediClinic Martin Hofman doplnil, že pro pacienty chystají řadu výhod – počítače lékařů budou propojené, takže praktik nabídne volný termín svému pacientu například u očního lékaře, když ho tam bude chtít poslat.

Každý lékař si bude moci vyhledat výsledky vyšetření, které podstoupil pacient u kolegy, takže nebude zbytečně vyšetření opakovat. Pacienti budou objednáváni na konkrétní hodinu, aby nečekali. To znamená, že několik ranních hodin bude vyhrazeno akutním případům, pak už budou přijímáni jen objednaní.

MediClinic plánuje pro pacienty benefity, například zdarma očkování, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají. Postupně vybaví ordinace novými přístroji tak, aby pacient kdekoli v republice dostal stejnou péči.

Lékařům při koupi ordinace vyplácí vyrovnání. Pokud chtějí dál pracovat, dostanou plat ve výši dosavadních čistých příjmů. Lékař se nemusí starat o administrativu pro zdravotní pojišťovny, uvolní mu to 30 procent času – o to víc se může věnovat pacientům, nebo může registrovat nové pacienty.

MediClinic chce přispívat lékařům po škole na povinnou pětiletou praxi v nemocnicích, kterou vykonávají bezplatně. Dá jim po tu dobu plat, když se zavážou, že nastoupí v její ambulanci. Plat prý bude takový, aby lékař po vypršení doby zůstal. Bude za běžnou pracovní dobu, v nemocnici by měl stovky hodin přesčasů.

Cikrt připomněl, že na „rezidentská“ místa v nemocnicích získalo ministerstvo peníze ze státního rozpočtu. Zdravotní pojišťovny podle zjištění ČTK rovněž plánují, že na toto vzdělání lékařům budou přispívat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!