Přejít na obsah

Cikrt: péče je kvalitní

zpět
4.7.2008

Péče o pacienty je v Česku na vysoké úrovni, dostává se jim všech léků jako v zahraničí. Jezdit za péčí do států Evropské unie není nutné. Nepotřebujeme to. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v reakci na informace, že Brusel chce zlepšit přístup k lékařům za hranicemi...

Podle Bruselu by měli mít občané Unie možnost volně vyhledávat zdravotní péči mimo svou mateřskou zemi. Alespoň to obsahuje návrh, který je součástí tzv. sociálního balíku, v němž Komise EU rozšiřuje práva a možnosti pacientů.

Ti mohli zatím hledat ošetření v cizině jen tehdy, když se dostali do potíží při pobytu v cizině nebo když jim zákrok předem schválila jejich zdravotní pojišťovna. „To samozřejmě dál trvá. A než bude v Bruselu sociální balík přijat, bude se o něm ještě hodně diskutovat, protože vůbec není jasné, kdo by co financoval,“ řekl Právu Cikrt.

Dodal, že už dnes, jestliže se v Česku nějaký lékařský zákrok nedělá a pacient ho potřebuje, jeho zdravotní pojišťovna zákrok v cizině schválí, on může vycestovat a jeho mateřská zdravotní pojišťovna zákrok celý uhradí.

Švec: nic nového

Ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec Právu řekl, že návrh směrnice nepřináší nic nového, pouze se snaží přenést do práva to, o čem rozhodl Evropský soudní dvůr už před dvěma roky a podle čeho už v ČR stejnou dobu postupujeme.

„Už dnes může občan vycestovat za léčením bez předchozího schválení své pojišťovny. Týká se to ale pouze ambulantní péče, nikoli nemocniční. Ambulantní péči zaplatí sám a pak mu ji jeho zdravotní pojišťovna proplatí, ale pouze do té výše, kolik by daný zákrok stál v ČR,“ řekl Právu.

Nová směrnice Bruselu nově zahrnuje i nemocniční péči. „Dál se ale předpokládá, že jednotlivé státy pro nemocniční péči čerpanou cizincem na jejich území budou vyžadovat souhlas mateřské zdravotní pojišťovny klienta. Tak tomu bude zřejmě i u nás,“ řekl Švec.

Jak by to bylo s hrazením nemocniční péče, není jasné. „Jestli by to bylo celé, což je zřejmě nereálné, anebo do výše ceny zákroku, který se provádí v České republice,“ uvedl Cikrt. Pak by rozdíl musel pacient doplatit.

„A pacienti by se divili, kolik by museli zaplatit nejen za zákrok, ale i za další služby. Proto si myslím, že zdravotní turistika pro nás nepřichází v úvahu. Doma máme pro pacienty servis velmi dobrý,“ řekl.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Cikrt: péče je kvalitní

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cikrt: péče je kvalitní

Komentáře

dalších 22 komentářů
Hana Re:Slova, slova, slova - skutečnost: zdraví obyvatelstva je horší než před 50 lety  | 5. 07. 2008 18:47

Změnilo se více.Otevřeli jsme se "světu" a máme jako výdobytek drogy,přežranost,více stresu,vyčerpanost,hektický způsob života a dalo by se pokračovat...Z ciziny si přivážíme další nové nákazy a doma si také pěstujeme své nové choroby.V touze po adrenalinu si pášeme zbytečné úrazy,také provoz na silnicích nám jich spoustu denně zajistí...

Kovářova kobyla Re:Hmmm  | 5. 07. 2008 15:56

Tak ono těch představitelů v medicíně o které je asi v rámci možností medicíny postaráno určitě lépe , než o běžného občana je určitě více. I když někdy se říká kovářova kobyla je neokovaná. Tak to by bylo zajímavé srovnání jak to platí nejen ve zdravotnictví,ale i jiných oborech. Např. podnikatel vykořisťuje nejvíce a nejdříve svojí rodinu.

Ivana Péče je kvalitní - ale jak o koho  | 5. 07. 2008 14:14

Tak v tom s Vámi naprosto souhlasím. A nejen péče o něj,ale i o jeho nadřízeného,pana Julínka a vůbec o celou tu sebranku ve vládě. Péči mají přímo nadstandardní a jistě hrazenou námi daňovými poplatníky,kteří si o takové péči můžeme nechat jenom zdát. To se jim to potom chválí zdravotnická reforma,jenom by mě zajímalo,jestli také hradí ty jejich nesmyslné poplatky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné