Cikrt: péče je kvalitní

Titulní obrázek

Péče o pacienty je v Česku na vysoké úrovni, dostává se jim všech léků jako v zahraničí. Jezdit za péčí do států Evropské unie není nutné. Nepotřebujeme to. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v reakci na informace, že Brusel chce zlepšit přístup k lékařům za hranicemi…

Podle Bruselu by měli mít občané Unie možnost volně vyhledávat zdravotní péči mimo svou mateřskou zemi. Alespoň to obsahuje návrh, který je součástí tzv. sociálního balíku, v němž Komise EU rozšiřuje práva a možnosti pacientů.

Ti mohli zatím hledat ošetření v cizině jen tehdy, když se dostali do potíží při pobytu v cizině nebo když jim zákrok předem schválila jejich zdravotní pojišťovna. „To samozřejmě dál trvá. A než bude v Bruselu sociální balík přijat, bude se o něm ještě hodně diskutovat, protože vůbec není jasné, kdo by co financoval,“ řekl Právu Cikrt.

Dodal, že už dnes, jestliže se v Česku nějaký lékařský zákrok nedělá a pacient ho potřebuje, jeho zdravotní pojišťovna zákrok v cizině schválí, on může vycestovat a jeho mateřská zdravotní pojišťovna zákrok celý uhradí.

Švec: nic nového

Ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec Právu řekl, že návrh směrnice nepřináší nic nového, pouze se snaží přenést do práva to, o čem rozhodl Evropský soudní dvůr už před dvěma roky a podle čeho už v ČR stejnou dobu postupujeme.

„Už dnes může občan vycestovat za léčením bez předchozího schválení své pojišťovny. Týká se to ale pouze ambulantní péče, nikoli nemocniční. Ambulantní péči zaplatí sám a pak mu ji jeho zdravotní pojišťovna proplatí, ale pouze do té výše, kolik by daný zákrok stál v ČR,“ řekl Právu.

Nová směrnice Bruselu nově zahrnuje i nemocniční péči. „Dál se ale předpokládá, že jednotlivé státy pro nemocniční péči čerpanou cizincem na jejich území budou vyžadovat souhlas mateřské zdravotní pojišťovny klienta. Tak tomu bude zřejmě i u nás,“ řekl Švec.

Jak by to bylo s hrazením nemocniční péče, není jasné. „Jestli by to bylo celé, což je zřejmě nereálné, anebo do výše ceny zákroku, který se provádí v České republice,“ uvedl Cikrt. Pak by rozdíl musel pacient doplatit.

„A pacienti by se divili, kolik by museli zaplatit nejen za zákrok, ale i za další služby. Proto si myslím, že zdravotní turistika pro nás nepřichází v úvahu. Doma máme pro pacienty servis velmi dobrý,“ řekl.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!