Přejít na obsah

Čím vyléčit zdravotnictví

zpět
31.8.2011
úspory, účty, aukce
zvětšitúspory, účty, aukceZdroj: citypowerarrangement.co.za

úspory, účty, aukce | Zdroj: citypowerarrangement.co.za

 

Do zdravotnictví proudí každým rokem něco kolem 280 miliard korun. Stávající finanční systém a jeho pravidla jsou však nastaveny tak, že je velmi obtížné tok peněz kontrolovat. Na neprůhlednost, korupci a plýtvání upozorňují ekonomičtí experti a lékaři. Nápravu slíbilo i ministerstvo.

Podle údajů Transparency International se ročně ve zdravotnictví „ztratí“ přes 27 miliard korun. A to především díky korupci a obcházení povinnosti vypisovat výběrová řízení. Výrazně omezit by to mohly elektronické aukce, které od konce loňského roku doporučuje ministerstvo zdravotnictví například na nákup přístrojů, léků a spotřebního zdravotnického materiálu.

„Nechápu, proč se na to někdo nezaměřil už dávno, ušetřit se může až kolem 20 procent finančních prostředků,“ tvrdí například známý lékař a někdejší stínový ministr zdravotnictví Martin Jan Stránský.

To potvrzuje i Šárka Urbánková z oddělení komunikace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde využívají systém elektronických aukcí i u zakázek malého rozsahu. „V letech 2009 a 2010 bylo realizováno u nás více než sto aukcí, kdy se průměrná úspora oproti předchozím obdobím pohybovala mezi 15 až 20 procenty pořizovací ceny,“ upozorňuje.

Stát jen za zdravotní materiál nemocnic řízených ministerstvem utratí ročně kolem 10 miliard korun z veřejných peněz. Právě tyto zakázky nebývají soutěženy ve výběrových řízeních, ale jako takzvaně podlimitní (méně než dva miliony korun) je samostatně řeší management nemocnic.

„Zdravotnictví musí využívat takové ekonomické a procesní nástroje, kde se předpokládá co nejefektivnější využití finančních prostředků. Jsem tedy pro otevřenou soutěž i v případě podlimitních zakázek,“ říká ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková.

Právě tady jen v letošním roce již díky výběrovým řízením s využitím elektronické aukce ušetřili téměř 26 milionů korun. Ještě větší úsporu po důsledném uplatnění otevřených soutěží ohlásil pražský
IKEM. Tam jen za první kvartál ušetřili téměř 50 milionů korun.

„Za první půlrok činil objem nákupu veškerého zdravotnického materiálu pro IKEM 289,5 milionu. Z této částky jsme 59 procent řešili na základě nadlimitní veřejné zakázky.

U dalších komodit, které nedosahují objemem částky dva miliony korun, jsme vypsali poptávková řízení. Jde například o náplasti, odběrové zkumavky, perfuzní stříkačky, rukavice, pervin a tak podobně. Poptávková řízení probíhají z 50 procent elektronickou aukcí. Výběrové řízení neprovádíme jen tehdy, kdy je sortiment dodáván výhradními dodavateli pro Českou republiku,“ říká ekonomicko-obchodní náměstek IKEM Michal Stiborek.

Opakem je například zdravotnické zařízení Centrum transplantační a kardiovaskulární chirurgie Brno. To od roku 2007 žádné výběrové řízení neprovedlo. „Důvodem byl úmysl ministerstva zdravotnictví jako zřizovatele spojit náš ústav v následujícím období s fakultní nemocnicí,“ tvrdí ředitel CTKCH Petr Němec.

Avšak podle ministerstva zdravotnictví mohou výběrová řízení s využitím elektronické aukce provádět všechny nemocnice řízené ministerstvem. V praxi je však ve větším rozsahu provádí přibližně polovina. Důvod je jednoduchý. Tam, kde není dle zákona nutné vyhlásit tendr, nakupují některé nemocnice stále pouze na základě svého rozhodnutí.

Odborníci se shodují na tom, že jednou z cest, jak zefektivnit a zprůhlednit situaci, je zrušení podlimitních zakázek a zavedení centralizace nákupů. Podle Stránského se centrální nákupy osvědčily například i v USA, kde ho úspěšně využívají nemocnice pro veterány. Pro nemocnice je tak podstatná pouze co nejnižší cena a kvalitní servis.

I praxe na západ od našich hranic potvrzuje tento směr. Prodej zdravotnického materiálu například v Německu se koncentruje do rukou nákupních organizací, které jsou schopny na základě objemů a tržního podílu efektivně tlačit na výrobce a vyhledávat cenově nejvýhodnější varianty napříč trhy EU. Výsledkem jsou pak ceny podstatně nižší než u nás.

„Pro velké nemocnice může být výhodnější přímý nákup, pro malé ale vyjde levněji spíše nákup společný přes distributory. V obou případech je však žádoucí transparentní veřejná soutěž, která zmenšuje prostor pro případnou korupci,“ upozorňuje europoslankyně a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.


Komentovat článek: Čím vyléčit zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čím vyléčit zdravotnictví

Komentáře

dalších 6 komentářů
iso Přirozenou, od přírody přirozenou kontrolou je  | 31. 08. 2011 20:27

sám pacient! Asi pro vás nepochopitelné? Vše ostatní může být jenom korupční.

MUDr Jiří Kilian Jak červená nit  | 31. 08. 2011 17:36

vlekou se úvahy o financování zdravotní péče, resp,. o systému zdravotní péče a jejího financování. Rozsáhkou analysu podal Kulatý stůl, leží asi někde po šuflících. Nápady levicové a pravicové, nápady adorantů trhu a protektorů centrálního dirigismu. Je naprosto zřejmé každému bez ohledu na vzdělání v ekonomii, že systém není - jakkoli se tak nazývá - financován principy pojištění, ale principy účelově stanovené daně, pro něž si stát určil přerozdělovatele. Je naprosto jasné, že jedinou cestou k udržení tohoto systému před krachem je způsob analogní finanční centrální etatistické fiskální politice. O oněch obdivně opěvovaných 280 miliardách nikdo neví ani zda je to dost či málo - jak by mohl vědět, když není zřejmé nač toho má být dost. Zásadní ideovou chybou je neustálá realisace snah smísit principy trhu a státního dirigismu do tohoto systému. To je úhelný kámen potíží v obecné rovině. Státní moc přidává důmyslnost, když skrze právní pořádek zavazuje poskytovatele k poskytnutí péče za vyhovění stále narůstajícího bezpočtu psaných práv jejího spotřebitele, k poskytnutí, jehož cenu dodatečně určí podle toho, kolik přerozdělovateli z peněz vybraných z kvazipojištění zbude. Jestli si někdo myslí, tuto změť antagonistických prvků může vyléčit, je naivka nebo grázl.

Sydney Hall Konkurencí.  | 31. 08. 2011 13:39

A kdo s jistotou rozliší co je a co není alternativmí medicína? A jak to bude s kontrolou a revizními alternativními lékaři?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné