Čínské terapeuty učí soukromníci, studují i západní medicínu

Terapeuty tradiční čínské medicíny v současnosti vzdělávají soukromé školy. Studují na nich i základy západního lékařství. Komora tradiční čínské medicíny doporučuje členům alespoň střední zdravotnické vzdělání, řekl její předseda, lékař Jiří Bílek.

Podmínky pro vzdělávání terapeutů stanoví novela zákona o nelékařských profesích, kterou minulý týden schválili senátoři. Pokud ji podepíše prezident, měla by platit od září. Kritizují ji sdružení lékařů. V Česku se čínská medicína vyučuje od roku 1990. „Vzdělání terapeutů je na soukromých školách mimo školní systém. Musíme je proto regulovat sami. Komora stanovila minimální standardy, kterými by se měly řídit,“ uvedl Bílek. Komora vycházela ze standardů evropské asociace, která sdružuje zástupce komplementární a alternativní medicíny a Světové zdravotnické organizace (WHO).

Studium je pětileté dálkové, vyučuje se 3000 až 4000 hodin. „V ideálním případě by měli mít přehled i o západní medicíně. Ne na úrovni lékaře, ale doporučujeme alespoň střední zdravotnické vzdělání,“ řekl Bílek. Studovat by měli například základy farmakologie, anatomie, fyziologie či vyšetřovacích metod. Pro školy standardy komory nejsou závazné, podle Bílka mají problém některé požadavky naplnit. Obtížně se jim například pro studenty shánějí zdravotnické praxe.

Zákon stanoví, že odbornou způsobilost v oboru terapeuta tradiční čínské medicíny lze získat absolvováním tříletého bakalářského studia oboru nebo akreditovaného kvalifikačního kurzu k získanému vzdělání všeobecné sestry, ergoterapeuta, nutričního terapeuta, fyzioterapeuta či farmaceutického asistenta. Specialistou bude možné se stát po pětiletém magisterském studiu oboru.

Zatím ale žádná škola čínskou medicínu v akreditovaném studijním oboru nevyučuje. „Tento zákon bude první krok, aby mohl nějaký obor vzniknout,“ dodal Bílek. Cesta podle něj bude ještě dlouhá. Například v Portugalsku byl podobný zákon schválený v roce 2013 a dosud se obor neučí.

Tradiční čínská medicína využívá zejména bylinnou léčbu, ale i masáže, změnu stravy a životního stylu, akupresuru nebo akupunkturu, kterou v Česku mohou provozovat jen lékaři. Česká lékařská komora i Česká lékařská společnost J.E. Purkyně novelu, která tradiční čínskou medicínu zmiňuje v České legislativě poprvé, kritizují.

Podle nich nejsou její terapeuti nikde v Evropě považováni v právním smyslu za zdravotníky. Vadí jim také, že alternativní medicína odvádí od lékařské pomoci i pacienty, které může ukončení běžné léčby ohrozit na životě. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dříve uvedl, že může být vhodným doplňkem západní medicíny.

Ohodnoťte tento článek!