Přejít na obsah

Cizinci dluží nemocnicím desítky miliónů korun

zpět
7.5.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.marietta.edu

peníze | Zdroj: www.marietta.edu

 

Cizinci zanechávají za léčbu v českých nemocnicích každoročně miliónové dluhy. Ze zjištění Práva vyplývá, že takto vzniklé ztráty narůstají a ty staré se neumořují.

Jejich vymahatelnost je totiž prakticky nulová. Dluhy se rozpouštějí do hospodaření nemocnic a jdou tak na úkor českých pacientů. Loni zůstaly podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky v nemocnicích za ošetření cizinců dluhy ve výši 44,5 miliónu korun. To je několik stovek cizinců-neplatičů ročně.

„Jsme povinni poskytnout pacientovi neodkladnou péči a to, že není pojištěn, není důvod k odmítnutí,“ řekla Eva Jurinová z pražské FN v Motole. Není-li ošetření akutní, lze požadovat úhradu za léčbu nepojištěných cizinců předem. V praxi je to ale tak, že se nejprve provede ošetření či hospitalizace a teprve poté se řeší placení.

„Často se stává, že cizinec je sice komerčně pojištěn, ale zjistíli se přítomnost alkoholu, pojišťovna léčbu neproplatí,“ řekla mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Z cizinců, kteří v Česku pracují, pak představují problém ti, kteří se nemohou pojistit u státní veřejné pojišťovny, třeba VZP. Cizinci s dlouhodobým povolením k pobytu, kteří zde podnikají, se mohou pojistit jen u komerčních pojišťoven.

„Stávají se pak i takové případy, že se například narodí nemocné dítě rodičům s dlouhodobým pobytem, kteří nejsou z EU. Ti si ho musí pojistit komerčně, ale pojišťovna jim ho nechce nemocné přihlásit,“ dodala. „Dlužníka upomeneme, většinou se upomínka vrací jako nedoručitelná, pak ho žalujeme. Exekuce však bývá minimálně úspěšná,“ uvedla Jurinová.

„Pokud cizinec nezaplatí, spolupracujeme s cizineckou policií,“ dodala Štanclová.

Když v nemocnici skončí zraněný Čech, léčba se hradí z jeho pojistky. Kdyby nezaplatil povinný poplatek, může to skončit u exekutora. Češi, kteří cestují do zahraničí, si zvykli na to, že byť jsou pojištění, stejně musí většinou za ošetření zaplatit a pak se domáhat částky u pojišťovny.


Klíčová slova

Autoři

Monika Ginterová, Právo

Komentovat článek: Cizinci dluží nemocnicím desítky miliónů korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cizinci dluží nemocnicím desítky miliónů korun

Komentáře

další 3 komentáře
Karolína Jen úplný idiot....  | 7. 05. 2010 18:16

...cestuje do zahraničí, aniž by si uzavřel zdravotní pojištění. Činím tak samozřejmě, i když jedu pouze do států EU. Přesto,když onemocním na dovolené u moře, nikdo se se mnou u lékaře nebude bavit,pokud neuhradím péči. Pokud by šlo o vážný stav a hospitalizaci,věřím, že pak by si to nemocnice a příslušná pojišťovna vyřídily mezi sebou. To jenom my jsme tak velkorysí, že ožralého Moldavana, co spadne ze sochy sv.Václava, hospitalizujeme v Motole na x-dní. Poskytla bych mu základní život zachraňující péči,ale ani půl dne navíc.Pokud cizinec nemá prostředky ani pojištění, měly by zodpovědnost přebírat ambasády a ať si to pak od dotyčného vysoudí ony,ne naše nemocnice!

Baalamut já vám nevím, Jiří,  | 7. 05. 2010 15:04

jestli nás někdo nutí, nebo je to jen setrvačnost a mlžný opar "musení". I když je někdo v bezvědomí, lze poměrně rychle zjistit, kdo zaplatí. vyslechl jsem příběh 2 kamarádů, co byli před 5ti lety na výletě v Alpách. jeden blbě šláp´ sklouzl nějakých 300 metrů, zranil se a ve špitále zemřel. Pozůstalí mají dodnes splátkový kalendář za vrtulník, doktora , léky, ohledání a transport domů. Vůbec nechápu, proč toto neprovozujeme v čechách.

MUDr Jiří dluhy  | 7. 05. 2010 11:59

Na západ od našich hranic v nemocnici nejdříve zjištují, kdo to zaplatí a teprve pak se zajímají o pacienta. U nás jsme nuceni to dělat přesně opačně a pak to takto dopadá

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné