Cizinci neplatí, nemocnicím ze Zlínského kraje dluží statisíce

Mongolové, Ukrajinci, Moldavané či Vietnamci. To jsou pro lékaře ze Zlínského kraje zpravidla nejkomplikovanější pacienti. Tedy alespoň co se úhrady zdravotnické péče týká. Mnohdy totiž nemají řádné pojištění a ani peníze v hotovosti na zaplacení léčení…

Zlín, Kroměříž –

Nemocnicím tak vznikají statisícové dluhy, které jsou jen těžko vymahatelné. Například Baťova krajská nemocnice ve Zlíně má vůči takovým pacientům pohledávku ve výši téměř tří set sedmdesáti tisíc korun.

Z toho po lhůtě splatnosti jsou faktury za zhruba sto osmdesát tisíc korun. Nejvíce pacienti zaplatí za hospitalizaci na oddělení ARO. „Tady přijde denní péče na dvacet tisíc korun. Vzpomínám si na případ jedné Ukrajinky, které vypadlo dítě z okna. Hospitalizované u nás bylo asi deset dní. Žena nemocnici dlužila více než dvě stě tisíc korun. Peníze jsme ovšem nikdy neviděli. Museli jsme požádat krajské zastupitelstvo, aby dluh odpustilo,“řekl provozněekonomický náměstek Baťovy krajské nemocnice Jaroslav Polák.

Doplnil, že velmi drahé jsou rovněž porody či ošetření akutních srdečních stavů. „V těchto případech dosahují částky, které po cizinci chceme uhradit, sta tisíc korun. To jsou ty nejzávažnější případy. Za ošetření úrazů se částka pohybuje v řádech tisíců,“uvedl Polák.

Podobné zkušenosti s neplatiči zdravotnické péče má i náměstek léčebněpreventivní péče Nemocnice Kroměříž Pavel Třeštík. Tam od začátku roku ošetřili asi třicet pacientůcizinců.

„Převážně se jednalo o občany Slovenské republiky. U nich není v tomto směru žádný problém, jelikož se jedná o občany země Evropské unie. V takovém případě jde totiž platba přes zástupnou pojišťovnu, kterou si nemocný určí sám. Mnohem horší je to ovšem s lidmi z ostatních zemí, jako je například Ukrajina,“vysvětlil Třeštík.

Od ledna ošetřili podle náměstka v kroměřížské nemocnici dva takové pacienty, kteří do dnešního dne svou hospitalizaci neuhradili.“Řádově se jedná o několik desítek tisíc korun dluhu,“doplnil.

V případě, že cizinec zdravotnickou péči v nemocnici neuhradí, řeší vzniklou situaci právní oddělení zařízení. Při vymáhání lze požádat o pomoc i český konzulát v příslušném státě.

„Ten může například pomoci při zjišťování pobytu pacienta v dané zemi a na tuto adresu doručit výzvu k úhradě dluhu,“doplnil Pavel Uherek z právního oddělení Baťovy nemocnice.

„Ne vždy se to ovšem podaří,“vysvětlil krajský radní odpovědný za oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa. Podotkl, že vloni řešili krajští zastupitelé dva případy odpuštění dluhů nemocnicím, které jim vznikly kvůli ošetření cizince. „Letos jsem předkládal pouze jeden tento návrh. Pacient dlužil nemocnici více než dvě stě tisíc korun,“doplnil.

Gabriela Sluštíková, Zlínské noviny

Cizinci neplatí, nemocnicím ze Zlínského kraje dluží statisíce
Ohodnoťte tento článek!