Přejít na obsah

ČIŽP: Krnovská nemocnice špatně nakládala s nebezpečným odpadem

zpět
11.1.2007

Krnovská nemocnice špatně nakládala s nebezpečnými a infekčními odpady. Odhalila to loňská kontrola, kterou ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov udělala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP)...

Vedení nemocnice proto za sedm různých pochybení udělila celkovou pokutu 280.000 korun. Nemocnice v této souvislosti už propustila technika odpadového hospodářství. Tvrdí ale, že nedostatky byly spíše technického charakteru.

„Uvedená pochybení byla organizační a administrativní. V žádném případě nedošlo k ohrožení zdraví,“ řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

ČIŽP s tím ale nesouhlasí. Domnívá se, že životního prostředí mohlo být ohroženo. „Sdružené zdravotnické zařízení Krnov bylo svým přístupem k otázkám ochrany životního prostředí varujícím příkladem,“ řekla ČTK mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.

Dodala, že porušení odpadového zákona, byť jen administrativní, může ve svém důsledku ohrozit životní prostředí či zdraví lidí. „Zvláště, pokud se jedná o infekční odpady,“ řekla.

Dodala, že pracovník nemocnice například nesprávně skladoval skleněný odpad infikovaný krví. Dále k likvidaci předával nebezpečný odpad pod stejným označením jako běžný.

Smíchal se tak odpad různých kategorií, což bylo v rozporu se zákonem o odpadech, vysvětlila. Závažnost případu podle ní spočívá v tom, že inspektoři odhalili hned sedm zásadních nedostatků.

Vedení nemocnice se proti výši pokuty odvolalo. Rozhodnutí inspekce ale později v odvolací řízení ve všem potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Kijonková dodala, že nemocnice už všechny odhalené nedostatky odstranila. „Vůči technikovi, jehož vinou nedostatky vznikly, jsme postupovali nekompromisně,“ řekla. Kromě ztráty zaměstnání jej čeká i finanční postih. „Bude splácet 80.000 korun jako náhradu za částku, kterou nemocnice musela zaplatit na pokutách,“ řekla.

Způsob, jakým nemocnice nakládají s mnohdy nebezpečnými a infekčními odpady, inspektoři ČIŽP kontrolují pravidelně. „Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že opakováním kontrol se v jednotlivých zdravotnických zařízeních objevují nedostatky výrazně v menší míře. V tomto je krnovský příklad spíše výjimkou,“ uvedla Awwadová.

V roce 2005 pracovníci ČIŽP zkontrolovali celkem 77 zdravotnických zařízení. Ve 35 případech narazili na nedostatky. Všechny skončily udělením pokuty. Celkem nemocnice zaplatily více než milion korun. Většinou za to, že neměly potřebná povolení k nakládání s nebezpečným odpadem či jej předávaly k likvidaci lidem, kteří k tomu nebyli oprávněni.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČIŽP: Krnovská nemocnice špatně nakládala s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku ČIŽP: Krnovská nemocnice špatně nakládala s…

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Šimek Čemu se divíme?  | 11. 01. 2007 20:46

V našem Kocourkově, kde jsou Potěmkinovy vesnice normální, kde stojí zákon proti zákonu, kde jedinou možností jak normálně pracovat je neplnit a obcházet zákon a uplácet, neboť korupce je všemocná... se ještě někdo diví, že někoho chytli při činu?

Tomáš Rozsíval, MUDr Nebezpečný odpad? Fikce.....  | 11. 01. 2007 11:09

Pokud se tedy mají zákony všeobecně vzato dodržovat, potom ale všechny ! Tedy i nový Zákoník práce musí vést k navýšení platů zdravotnických pracovníků a nikolv se snažit o obcházení švarcsystémem, resp. jinymi metodami jako různými zakládáními s.r.o., dohody o provedení práce, atd. Jinak tento zákon o odpadech je názornou ukázkou, jak dobře vypsaný a hlavně vyplněný papír je dostačující pro úředníka, přičemž většina ZZ si stejně dělá co chce a proto opakovaně nacházíme zakrvácené gázy běžně v popelnicích. Ono také nelze pacientovi, jsoucímu od zubaře a krvácejícímu po extrakci zubu nařídit, kam má ten kus zakrvácené vaty jít zlikvidovat! Kdo za tohle bude platit pokutu ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné