Člen správní rady: VZP chtěla dluh řešit

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) upozorňovala na chyby v systému, kvůli kterým ve VZP trvale narůstal dluh. Před parlamentní vyšetřovací komisí, která prošetřuje míru zodpovědnosti VZP za rostoucí dluh, to včera řekl předseda správní rady VZP Richard Schwarz…

Podle něj pojišťovna zpracovala i možná řešení a návrhy zákonů. Nemá však legislativní pravomoci je prosadit. Návrhy předkládala ministerstvu zdravotnictví a financí i poslancům, avšak podle Schwaze „nebyla vůle provést zásadnější změny v systému“.

„Komisi zajímalo, jak se dozorčí rada stavěla k hospodaření VZP, jak probíhaly vnitřní kontrolní mechanismy a jaká opatření dozorčí rada dělala pro to, aby se to zlepšilo,“ řekl Právu předseda komise Jozef Kubinyi.

Podle něj zatím žádná senzační zjištění komise nemá. „Komise zatím sbírá informace,“ dodal. Schwarz považuje za hlavní důvody rostoucího zadlužování pojišťovny nízkou úhradu státu za pojištěnce, nevhodný systém přerozdělování peněz, vyhlášky ministerstva zdravotnictví, nemožnost podílet se na legislativních procesech.

Nepružnost zákona podle Schwarze způsobuje, že pojišťovna není schopna vymáhat dluhy od firem, které jí neplatily zdravotní pojištění, ačkoliv jejich zaměstnanci čerpali zdravotní péči. Komise by měla do konce dubna objasnit, nakolik VZP mohla za narůstající dluh.

Právo

Ohodnoťte tento článek!