Členství v komoře zůstane pro lékaře povinné

Titulní obrázek

Prezidnet České lékařské komory Milan Kubek označil rozhodnutí soudu za správné, povinné členství je prý v zájmu pacientů. Návrh na jeho zrušení označil za brutální politický útok. Je podle něj logické, že komora někdy vystupuje politicky a vyjadřuje se k politickým otázkám…

Podmínkou pro výkon lékařské profese v Česku nadále zůstává členství v České lékařské komoře (ČLK). Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh na zrušení sporné zákonné úpravy povinného členství.

Soudci nenašli na členství nic protiústavního, komora podle nich pracuje ve veřejném zájmu, který spočívá v ochraně veřejného zdraví.

Zrušení ustanovení v zákoně o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře navrhla už v roce 2006 skupina senátorů napříč stranami.

Jádrem návrhu bylo tvrzení, že povinné členství v komoře odporuje základnímu právu na svobodné sdružování, když činí ze sdružování povinnost.

Jedna z navrhovatelek Liana Janáčková dnes před soudem připustila, že skupina senátorů návrh sepsala po výzvě skupiny nespokojených lékařů.

Některým členům ČLK totiž vadí, že komora často vystupuje politicky. „ČLK je vysoce politickou organizací. Nejedná se o jednotlivé excesy, ale o záměr představenstva komory tuto organizaci takto profilovat,“ řekl právník senátorů Milan Vašíček.

Podle soudce zpravodaje Vladimíra Kůrky nemají podobné námitky ústavně právní rozměr. „Aktuální veřejný obraz komory odráží dominantní vůli všech členů. Lze to vyjádřit i tak, že lékaři mají takovou komoru, jakou chtějí,“ uvedl Kůrka.

Prezidnet České lékařské komory Milan Kubek označil rozhodnutí soudu za správné, povinné členství je prý v zájmu pacientů. Návrh na jeho zrušení označil za brutální politický útok.

Je podle něj logické, že komora někdy vystupuje politicky a vyjadřuje se k politickým otázkám. Nikdy by však neměla vystupovat stranicky, dodal.

Zástupce Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) nynější uspořádání hájil. Povinné členství v komoře má podle něj 14 evropských zemí, dalších deset má zavedenou povinnou registraci.

Povinné členství v komorách se v Česku netýká jen lékařů, ale také stomatologů, lékárníků, advokátů, notářů a dalších odborností. Různé komory však mají různá pravidla a pravomoci.

Podle některých odborníků by stát mohl kontrolovat náležitosti výkonu lékařské profese přímo, nikoliv prostřednictvím odborné komory. Členství by případně mohla nahradit pouhá registrace. „To je otázka politická, Ústavnímu soudu to z povahy věci nepřísluší hodnotit,“ uvedl Kůrka.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!