Přejít na obsah

Členství v komoře zůstane pro lékaře povinné

zpět
14.10.2008

Prezidnet České lékařské komory Milan Kubek označil rozhodnutí soudu za správné, povinné členství je prý v zájmu pacientů. Návrh na jeho zrušení označil za brutální politický útok. Je podle něj logické, že komora někdy vystupuje politicky a vyjadřuje se k politickým otázkám...

Podmínkou pro výkon lékařské profese v Česku nadále zůstává členství v České lékařské komoře (ČLK). Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh na zrušení sporné zákonné úpravy povinného členství.

Soudci nenašli na členství nic protiústavního, komora podle nich pracuje ve veřejném zájmu, který spočívá v ochraně veřejného zdraví.

Zrušení ustanovení v zákoně o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře navrhla už v roce 2006 skupina senátorů napříč stranami.

Jádrem návrhu bylo tvrzení, že povinné členství v komoře odporuje základnímu právu na svobodné sdružování, když činí ze sdružování povinnost.

Jedna z navrhovatelek Liana Janáčková dnes před soudem připustila, že skupina senátorů návrh sepsala po výzvě skupiny nespokojených lékařů.

Některým členům ČLK totiž vadí, že komora často vystupuje politicky. „ČLK je vysoce politickou organizací. Nejedná se o jednotlivé excesy, ale o záměr představenstva komory tuto organizaci takto profilovat,“ řekl právník senátorů Milan Vašíček.

Podle soudce zpravodaje Vladimíra Kůrky nemají podobné námitky ústavně právní rozměr. „Aktuální veřejný obraz komory odráží dominantní vůli všech členů. Lze to vyjádřit i tak, že lékaři mají takovou komoru, jakou chtějí,“ uvedl Kůrka.

Prezidnet České lékařské komory Milan Kubek označil rozhodnutí soudu za správné, povinné členství je prý v zájmu pacientů. Návrh na jeho zrušení označil za brutální politický útok.

Je podle něj logické, že komora někdy vystupuje politicky a vyjadřuje se k politickým otázkám. Nikdy by však neměla vystupovat stranicky, dodal.

Zástupce Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) nynější uspořádání hájil. Povinné členství v komoře má podle něj 14 evropských zemí, dalších deset má zavedenou povinnou registraci.

Povinné členství v komorách se v Česku netýká jen lékařů, ale také stomatologů, lékárníků, advokátů, notářů a dalších odborností. Různé komory však mají různá pravidla a pravomoci.

Podle některých odborníků by stát mohl kontrolovat náležitosti výkonu lékařské profese přímo, nikoliv prostřednictvím odborné komory. Členství by případně mohla nahradit pouhá registrace. „To je otázka politická, Ústavnímu soudu to z povahy věci nepřísluší hodnotit,“ uvedl Kůrka.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Členství v komoře zůstane pro lékaře povinné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Členství v komoře zůstane pro lékaře povinné

Komentáře

dalších 47 komentářů
čtenář Re:Rozhodnutí soudu je rozumne  | 16. 10. 2008 15:28

Ke stezkům na výši čl. příspěvků bych doporučil vedení komory aby zpracovala pohled do okolí tj. -Jaká je výše čl.příspěvku při povinném členství . resp kolik dnů/hodin musí lékař v dané zemi průměrně odpracovat aby příspěvek mohl odvést. Jinak kolegové,každý kdo pracoval v jakémkoli spolku ví že režie provozu má své náležitosti a zprává o stavu pokladny je součásti každého sjezdu.

Petr Bouzek Na druhé straně  | 16. 10. 2008 05:39

si myslím, že otázka povinného členství v lékařské komoře není zrovna to, co tuhle zemi, tento "Augiášův chlív" slovy premiéra, zrovna nejvíc pálí. Jsou tady daleko palčivější témata. Jenom ta naše rozbujelá korupce, kdyby se trochu přibrzdila.

Re:Re:jak funguje komora?  | 15. 10. 2008 21:55

Safra,jen jsem to zkoušel a fakt tam ten "ananas" plkli. No,není ale ta akademická debata osvěžující?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné