ČLK chce, aby lékaři mohli vyřadit pacienta i kvůli nedůvěře

17. 9. 2014 8:27
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje, aby ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v chystané novele zákona o zdravotních službách právo lékaře vyřadit pacienta z registru. Lékař by měl podle prezidenta ČLK Milana Kubka získat právo ukončit péči o pacienta i v případě, že je mezi nimi závažným způsobem narušena důvěra.


Nového lékaře by pacientovi zajistila jeho zdravotní pojišťovna. Svaz pacientů se obává, že tak lékaři dostanou nástroj k zbavování se drahých a náročných pacientů a těch, kteří si stěžují.

„Jedná se o určitou analogii práva advokáta odmítnout klienta, který mu lže a zatajuje důležité skutečnosti,“ řekl ČTK Kubek.

Lékař by podle něj musel písemně zdůvodnit své rozhodnutí vyřadit daného pacienta ze svého registru. Za další pojistku pacientů považuje ČLK ustanovení zákona, že ukončením péče nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta. „Důvodem samozřejmě nemůže být, že léčba je drahá nebo časově náročná,“ konstatoval Kubek.

Poznamenal také, že po té, co Ústavní soud loni zrušil úhradovou vyhlášku a zavázal zdravotní pojišťovny neuplatnit či kompenzovat regulace úhrad, neměli by mít lékaři důvod vyřazovat drahé a časově náročné pacienty z péče.

Svaz pacientů ústy prezidenta Luboše Olejára upozornil v otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD), že by se úprava mohla vztahovat i na ty pacienty, kteří si opakovaně stěžují nebo podali na lékaře trestní oznámení.

„Hledáme řešení pro případy, kdy je lidsky a psychologicky neúnosné, aby lékař o pacienta při ztrátě vzájemné důvěry, ke které došlo ze závažných důvodů, nadále pečoval,“ hájí návrh Kubek. Spory mezi pacienty a lékaři podle něj nejsou na denním pořádku, ale právníci komory musí občas řešit závažné případy. Několikrát se třeba stalo, že pacient svého lékaře fyzicky napadl, věc řešila policie, ale lékař se o daného pacienta přesto musel dále starat, protože pacient lékaře změnit odmítal, doplnil.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová má zato, že ze strany Svazu pacientů jde o předčasný poplach, návrh novely zatím neprošel ani vnitřním připomínkováním ministerstva. Pokud se v procesu přípravy dostane dál, budou mít pacienti možnost se k němu vyjádřit. „V této chvíli ještě není ani na stole, je ve fázi zvažování,“ řekla ČTK s tím, že úprava formulace bude možná.

Podle nynějšího znění zákona může lékař ukončit péči o pacienta v případě, že ho předá s jeho souhlasem jinému lékaři, když pacient nesouhlasí s poskytováním veškerých zdravotních služeb, ale také když závažným způsobem omezuje práva ostatních pacientů či úmyslně a soustavně nedodržuje navržený léčebný postup. I pro tento výčet platí, že ukončením péče nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?