Přejít na obsah

ČLK chce změny v reformních zákonech, jinak bude lobbovat proti

zpět
22.7.2008

Česká lékařská komora zveřejní výhrady k reformě zdravotnictví. Chce, aby ministr Tomáš Julínek (ODS) změnil tři reformní zákony podle jejích připomínek. Jinak bude lobbovat u poslanců, aby normy odmítli. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta zohlední ministr technické připomínky, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Výhrady k normám mají také odbory a kritizuje je opozice...

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejní výhrady k reformě zdravotnictví. Chce, aby ministr Tomáš Julínek (ODS) změnil tři reformní zákony podle jejích připomínek. Jinak bude lobbovat u poslanců, aby normy odmítli. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta zohlední ministr technické připomínky, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Výhrady k normám mají také odbory a kritizuje je opozice.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka hrozí ve zdravotnictví chaos. Pacienti nebudou vědět, na co mají v léčbě nárok, a lékaři, kolik dostanou peněz od pojišťoven. Zákon o zdravotních službách má zrušit seznam výkonů, podle něhož měli lékaři za stejnou léčbu stejné peníze, říkají představitelé komory.

ČLK už nebude posuzovat odborná a etická provinění lékařů. Stížnost má šetřit zařízení, na něž byla podána. Zákon prý také zavádí „všeobecnou udavačskou povinnost“ pro lékaře. Budou muset oznámit policii, když z vyšetření pacienta nabudou dojmu, že byl spáchán trestný čin.

V zákoně o speciálních zdravotních službách je pro ČLK nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu.

Kubek vidí problém také v zákoně o zdravotnické záchranné službě. Norma prodlužuje dobu dojezdu sanitek z 15 na 20 minut.

Ministr rozdělil reformu na dvě části. V první předkládá normy, k nimž bylo méně připomínek. Věří, že je sněmovna schválí. Další normy, v nichž například počítá s přeměnou zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti, chce předložit, až pro ně získá podporu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČLK chce změny v reformních zákonech, jinak…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK chce změny v reformních zákonech, jinak…

Komentáře

dalších 42 komentářů
MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:hájit kubka?  | 24. 07. 2008 14:27

Já se dívám na svět prostýma očima. Když jsem napsal, že není správné dělit pohledy na pravici a levici, mínil jsem to ve v ztahu k řešení věcného problému, nikoli obecně. Samozřejmě, že jsou lidé, jejichž přesvědčení, světový názor, mínění o věcech, jsou označovány za levicové a pak druzí, kteří jsou označování za pravicově smýšlející. Já neříkám, že jedno nebo druhé je dobré či špatné. Jestliže stát, postavený na parlamentní demokracii, konstruuje svou zdravotní politiku, je samozejmé, že i ideologie té konstrukce je rozhodující. Jestliže lékařský stav chce řešit problémy, vyplývající z jeho postavení, měl by se od dělení na levičáky a pravičáky oprostit.

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Doporučuji  | 24. 07. 2008 14:16

- jak jsem už i napsal, nejde o paragrafové znění zákonů - nechápu, jak by ministr mohl měnit zákon - já mám ten server za apriorně protireformní, je to mé hodnocení a nikterak ho nikomu nevnucuji, stejně jako ani nezapovídám někomu číst co se mu zlíbí. - server mne bez mého souhlasu uvádí v souvislosti se statí, která není mým dílem. I to je marker jeho seriosnosti.

Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Re:hájit kubka?  | 24. 07. 2008 14:04

Promiňte, prosím, pane kolego, stále záhadnější je pro mne informace, jakým objektivem se na svět díváte Vy ? Kdesi jste prohlásil, že dělit pohledy na levici a pravici je nesprávně? Takže co si má člověk o Vás myslet ? I když je to vpodstatě jedno, odpovídat nemusíte. Já jsem si odpověděl sám.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné