ČLK chce změny v reformních zákonech, jinak bude lobbovat proti

Titulní obrázek

Česká lékařská komora zveřejní výhrady k reformě zdravotnictví. Chce, aby ministr Tomáš Julínek (ODS) změnil tři reformní zákony podle jejích připomínek. Jinak bude lobbovat u poslanců, aby normy odmítli. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta zohlední ministr technické připomínky, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Výhrady k normám mají také odbory a kritizuje je opozice…

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejní výhrady k reformě zdravotnictví. Chce, aby ministr Tomáš Julínek (ODS) změnil tři reformní zákony podle jejích připomínek. Jinak bude lobbovat u poslanců, aby normy odmítli. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta zohlední ministr technické připomínky, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Výhrady k normám mají také odbory a kritizuje je opozice.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka hrozí ve zdravotnictví chaos. Pacienti nebudou vědět, na co mají v léčbě nárok, a lékaři, kolik dostanou peněz od pojišťoven. Zákon o zdravotních službách má zrušit seznam výkonů, podle něhož měli lékaři za stejnou léčbu stejné peníze, říkají představitelé komory.

ČLK už nebude posuzovat odborná a etická provinění lékařů. Stížnost má šetřit zařízení, na něž byla podána. Zákon prý také zavádí „všeobecnou udavačskou povinnost“ pro lékaře. Budou muset oznámit policii, když z vyšetření pacienta nabudou dojmu, že byl spáchán trestný čin.

V zákoně o speciálních zdravotních službách je pro ČLK nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu.

Kubek vidí problém také v zákoně o zdravotnické záchranné službě. Norma prodlužuje dobu dojezdu sanitek z 15 na 20 minut.

Ministr rozdělil reformu na dvě části. V první předkládá normy, k nimž bylo méně připomínek. Věří, že je sněmovna schválí. Další normy, v nichž například počítá s přeměnou zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti, chce předložit, až pro ně získá podporu.

ČTK

ČLK chce změny v reformních zákonech, jinak bude lobbovat proti
Ohodnoťte tento článek!