Přejít na obsah

ČLK: Čím více na platy, tím méně na korupci

zpět
12.1.2011
peníze, korupce, úplatek
zvětšitpeníze, korupce, úplatekZdroj: www.crunchgear.com

peníze, korupce, úplatek | Zdroj: www.crunchgear.com

 

Kdo nepodporuje akci Děkujeme, odcházíme, ten podporuje korupci. Alespoň podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Ten totiž tvrdí, že díky navýšení mezd pro lékaře nezbudou peníze na korupčníky a mafiány.

Korupce, chaotická investiční politika a rezervy na účtech zdravotních pojišťoven: to je prostor, kde podle ČLK lze hledat finance na mzdy lékařů. Na základních fondech zdravotních pojišťoven je podle něj zhruba 14 miliard korun.

„Pojišťovny, které podhodnocovaly své příjmy, a platí za péči o své klienty neoprávněně málo, musí zvýšit úhrady zdravotnickým zařízením. Je třeba zdokonalit pravidla přerozdělování pojistného mezi pojišťovnami,“připomněl Kubek znovu svou kritiku.

Chaotické investice a nákupy na internetu

Další peníze na mzdy lze podle něj uspořit nákupem léků. Ty současné jsou příliš předražené a na vině je dle něj Státní ústav pro kontrolu léčiv, který nestihl provést revize maximálních cen.

„Farmaceutickým firmám bude krácen zisk neoprávněně získaný na úkor zdravotního pojištění díky nečinnosti SÚKlu,“ dodal Kubek. Větší transparentnost by mělo zajistit zveřejňování nákupů na internetu. Rezervy lze hledat i v investicích, které jsou dle něj nekoncepční a příliš chaotické.

Ministerstvo: protikorupční strategii připravujeme

Na výtky komory reaguje ministerstvo jasným vzkazem: protikorupční strategie se připravuje, ministr Leoš Heger ji zveřejní do dvou týdnů.

Řešit se mají i nákupy přístrojů ve 12 nemocnicích přímo řízených státem, dohlédnout na ně má přístrojová komise na ministerstvu.

GML: Kubek se neorientuje

Tvrzení Milana Kubka vyvolalo ostrou kritiku, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren (GML) Marek Hampel se proti němu ihned ohradil.

„Ohrazujeme se proti tvrzení, že rezervy v systému českého zdravotnictví by se měly získat 15% zlevněním cen léků. Pokud doktor Kubek mluví o dalším zlevňování léků, měl by veřejnosti také férově říci, že pokud by k takovému zlevnění došlo, desítky možná stovky lékáren zejména v malých městech a na vesnicích by musely zavřít, lékárenská péče v naší zemi by se prudce zhoršila. Pacienti by si potom pro svoje léky museli dojíždět do velkých měst a i lékárny zde by znatelně musely omezit svoji nabídku,“ uvedl předseda představenstva GML.


Autoři

www.Zdravi.Euro.cz, Michaela Svobodová

Komentovat článek: ČLK: Čím více na platy, tím méně na korupci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK: Čím více na platy, tím méně na korupci

Komentáře

dalších 121 komentářů
98 Je to přece tak jednoduché.  | 13. 01. 2011 03:19

Proč zase Češi objevují Ameriku? Aby si na tom nějací Češi namazali korupční kapsy. Proč jsme vyvíjeli nějaký kočkopes našeho zdravotnictví, když jsme si mohli systém vypůjčit z Rakouska?! Rakousko je nám historicky nejbližší a pokud tam něco funguje, tak to skutečně funguje, ale malá připrděná zemička ve středu Evropy přece vymyslí něco bombastického. Kdybychom převzali rakouský model, mohli jsme být už dávno jinde. Představa, že budou nemocnice jen v krajských městech a lidé budou jak blbci dojíždět kvůli každému převazu či injekci je fakt zcestná. Já chápu modroptáky, proč chtějí centralizaci nemocnic, tam se prostě dá krást v daleko zajímavějších číslech a líp to utajit. V malé nemocnici si lidí vidí do talíře, v takovém Motole určitě ne. Ke Kubkovu prohlášení. Je to marketingová zkratka, ale správná. Stejně jako exodus - exitus. Tlakem na přesun peněz do platů lékařů, a doufám že i ostatních zdravotníků, je vyvíjen nepřímo tlak na uzavírání korupčních kanálů. To je přece pochopitelné. Platí zákon zachování hmoty. Když musím přednostně přidat lékařům, nemohu si už koupit předražené cétéčko nebo jinou mašinuj a shrábnout provizi. Boj proti korupci je český evergreen. Různé vlády tady bojují proti korupci a pak se dozvíme, že ministři bývalých vlád byli největšími korupčníky. Česká klasika. Tlak na zvýšení platů lékařů je skutečně funkční a ne proklamativní boj proti korupci ve zdravotnictví. Různí pisálci vytýkají doktorům, že nebojují dost proti korupci ve zdravotnictví. Ale právě že akce DO je všem korupčníkům ve zdravotnictví obrovsky nepříjemná. Už se objevují první vlastovky viz IZIP. Je to sice jenom na začátku, ale musí to jet dál.

MUDr Jiří Kilian Počkejme  | 12. 01. 2011 22:52

že Vy jste cosi sloíbil v 10.03 a 10.07

MUDr Jiří Kilian dotaz  | 12. 01. 2011 22:48

já bych Vám to prozradil, ale za pět litrů. Zatím jen tolik, že možná běhaj za srnama, už na rozdíl od Vás vyzráli, vědí ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné