ČLK: Julínek chce poškodit soukromé lékaře

Titulní obrázek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se dostal do sporu s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem kvůli vyhlášce o rámcové smlouvě pro soukromé lékaře, která podle něho zbaví soukromé lékaře trvalého smluvního vztahu se zdravotními pojišťovnami, a tím existenční jistoty…

„ČLK se obrátila na poslance s žádostí, aby, pokud ministr od tohoto úmyslu neupustí, podali na tuto vyhlášku ústavní stížnost,“ informoval Kubek. O případné podpoře poslanců nechtěl spekulovat, dá se však očekávat, že ho podpoří poslanecký klub ČSSD, který vede exministr David Rath. Podle právního rozboru komory je Julínkova vyhláška protiústavní, protože ministr chce vyhláškou uložit povinnost, kterou může uložit jen zákon.

Výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko uvedl, že za pět měsíců od dohody ČLK s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o smlouvách má uzavřenu trvalou smlouvu jen 150 soukromých lékařů. Podle Jojka dávají lékaři přednost jistotě osmi let smluvního vztahu, jak to navrhuje ministr Julínek ve vyhlášce, protože vidí, že pojišťovny nechtějí trvalé smlouvy uzavírat.

Kubek tvrdí, že smlouvu na dobu neurčitou mají zatím jen stovky lékařů, ale tisíce o ni už požádaly. Julínek ale ve vyhlášce navrhuje, aby „uvedli své smlouvy do souladu s jeho vyhláškou“, čímž by i oni o trvalý smluvní vztah přišli. Jojko poznamenal, že ze svého okolí zná jen jediného lékaře, který už trvalou smlouvu má, a to Kubka, který má jako cévní specialista soukromou praxi v Praze.

Právník ČLK Jan Mach vysvětlil, že kdyby Julínek svoji vyhlášku vydal, vznikly by v ČR dvě kategorie soukromých lékařů. Jedni, kteří trvalý smluvní vztah už mají, a druzí, kteří o něj sice požádali, ale nestačili jej uzavřít, takže ho kvůli nové vyhlášce nezískají.

„Na trhu zdravotnických služeb by tak došlo k závažnému porušení evropského i českého soutěžního práva vytvořením nerovných podmínek pro soutěžitele,“ upozornil Mach.

Tomáš Julínek je jedním ze signatářů ústavní stížnosti proti předchozí vyhlášce Davida Ratha o rámcových smlouvách. Podle Kubka je zarážející, že nečeká na rozhodnutí Ústavního soudu a „svévolně“ chce sám rozhodnout. Kubek zdůraznil, že i kdyby Ústavní soud stížnosti Senátu vyhověl, lékařům to již uzavřené smlouvy nezruší.

(kha), ČTK

ČLK: Julínek chce poškodit soukromé lékaře
Ohodnoťte tento článek!